Glas Javnosti

''Učešća Huaveja u britanskoj 5G mreži svesti na nulu do 2023. godine!''

Svet
Autor: Glas Javnosti

Iako je u januaru vlada u Londonu odlučila da prihvati ponudu Huaveja za isporuku 35 odsto opreme za britansku 5G mrežu, odluka se revidira usled sve većeg otpora vladajuće Konzervativne partije, kao i negodovanja Bele kuće zbog poslovanja s kineskim tehnološkim divom kojem je ovog meseca uvela nove zabrane uz obrazloženje o "nacionalnoj bezbednosti".

Huavej donosi političku glavobolju premijeru Borisu Džonsonu (Johnson) čija je vlada u januaru donela odluku o ograničenoj ulozi Huaveja u britanskim 5G mrežama i vlaknima, ograničivši pristup kompanije ključnim delovima mreže.

Američki predsednik Tramp i njegov tim negodovali su zbog Džonsonove odluke, zaoštravajući odnose dvaju saveznika u vreme kada Britanija - na odlasku iz Evropske unije - želi sklopiti novi trgovinski sporazum sa SAD-om.

Blumberg dodaje i da su mnogi torijevci takođe izrazili zabrinutost zbog Džonsonovog plana da Huaveju omogući ulogu u takozvanim neključnim delovima 5G mreže, dok je kinesko postupanje s pandemijom COVID-19 pojačalo pozive istaknutih članova konzervativne stranke da se preispitaju budući odnosi dve zemlje. Ministar spoljnih poslova Dominik Rab (Dominic Raab) rekao je da nakon pandemije poslovanja s Pekingom ne mogu biti ista.

Sada se od britanskih zvaničnika traži da pod rukovodstvom Nacionalnog centra za sajber sigurnost izrade plan za smanjenje učešća Huaveja u britanskoj 5G mreži na nulu do 2023. godine, što je za Blumberg potvrdio zvaničnik britanske vlade upoznat s problemom.

Preokret politike

Očekuje se da će Nacionalni centar za sajber sigurnost u Velikoj Britaniji zaključiti da će američke sankcije protiv Huaveja onemogućiti ranije planiranu upotrebu tehnologije kineske kompanije u 5G mreži, ukazuje Gardijan (The Guardian).

Početkom maja SAD su saopštile da uvode nove sankcije protiv Huaveja u sklopu dugotrajne kampanje protiv kompanije, čiju bi tehnologiju, tvrdi Bela kuća, Kina mogla iskoristiti za provođenje kontrole nad Zapadom - tvrdnja koju Huavej negira.

Američke sankcije, koje bi trebale biti uvedene u septembru, sprečiće Huavej da koristi američke poluprovodnike i softver za izgradnju opreme 5G i prisili kompaniju na pronalazak alternativa, najverovatnije iz Kine.

Izvori iz britanske vlade kazali su za Gardijan da preteće američke restrikcije znače da će svaka revizija gotovo sigurno reći da Huvej predstavlja sigurnosni rizik. Posebna zabrinutost je da će se Huavej oslanjati na nepoznate i neproverene komponente, koje bi se mogle zloupotrebiti.

No, naglašava list, novi potez vlade predstavlja brzopleti preokret politike najavljene u januaru te rizikuje da iritira Kinu i doda stotine miliona troškova Britanskom telekomu (BT) i drugim telefonskim kompanijama. Kineska kompanija postala je vodeći dobavljač  5G opreme na tržištu na kojem inače dominiraju švedski Erikson (Ericsson) i Nokia iz Finske, a bila je poznata i po proizvodnji jeftinijeg kompleta, što ju je učinilo atraktivnom za BT i Vodafon (Vodafone).

Nemoguće ukloniti Huavej

Britanski ministri sumnjaju da će biti nemoguće ukloniti Huavej tehnologiju iz britanskih telekomunikacijskih mreža do 2023. godine, uprkos velikom strahu od sigurnosnih rizika, napisao je londonski Tajms (The Times).

List saznaje da ministri raspravljaju o planovima zabrane kupovine i ugradnje nove opreme od 2023. godine, a ne o neposrednoj zabrani. "U protivnom tražimo od BT-a da istovremeno očisti celokupnu optičku mrežu", rekao je jedan zvaničnik tvrdeći da bi to onemogućilo obećanje o realizaciji mreže do 2025. godine. Huavejeva tehnologija, dodaje Tajms, već je uveliko prisutna u britanskim vlakanima (za fiksnu mrežu), 4G mreži i konstrukciji 5G mreže.

Revolt konzervativaca pojačan je u martu, kada je 36 torijevaca glasalo protiv vladinog zakona kojim se formalizuje uloga Huaveja u 5G mreži. Broj konzervativnih parlamenataraca koji se protive zakonu - nazvana "Huavej Interesna grupa" - povećava se svake nedelje i sada iznosi 59 zastupnika. Mnogi od njih insistiraju na postavljanju konkretnog roka za uklanjanje Huavejeve opreme, ali su kazali da bi 2025. kao krajnji rok bio zadovoljavajući.

Vlada je, naglašava Tajms, potvrdila da Nacionalni centar za sajber sigurnost (NCSC) ispituje dodatne rizike za proizvode Huavej koji mogu proizaći iz najnovijih američkih sankcija. Revidirana tehnička procena rizika mogla bi otvoriti put Borisu Džonsonu da promeni odluku iz januara kada je vlada prepoznala Huavej kao dobavljača visokog rizika te dozvolila kompaniji isporuku za 35 odsto britanske mreže.

Viktor Žang (Victor Zhang), potpredsednik Huaveja rekao je u nedelju: "Naš prioritet je da nastavimo razvoj pouzdane i sigurne (5G mreže) širom Britanije. Sretni smo što smo s NCSC-om razgovarali o bilo kakvoj nedoumici koju mogu imati i nadamo se nastavku bliskog radnog odnosa u kojem uživamo poslednjih deset godina."

Izvor: Radio Slobodna Evropa

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR