Iako je Ministarstvo odbrane i dalje posvećeno transparentnosti, podjednako je obavezno da zaštiti tajne obaveštajne podatke i osetljive informacije, čije neovlašćeno otkrivanje može ugroziti živote pripadnika američke vojske, naveo je Hegset u memorandumu.
Udruženje izveštača iz Pentagona, organizacija koja zastupa interese medija koji izveštavaju o američkoj vojsci, saopštilo je da nova pravila liče na "
direktan napad na slobodu štampe".
Odluka je, navodno, zasnovana na zabrinutosti za bezbednost, iako su izveštači iz Pentagona decenijama imali pristup neobezbeđenim prostorijama i pod republikanskom i pod demokratskom administracijom, uključujući i period nakon 11. septembra 2001. godine, bez ikakve zabrinutosti čelnika Ministarstva odbrane, navodi se u saopštenju.
Od povratka predsednika Donalda Trampa na dužnost u januaru, Pentagon je pokrenuo istragu o curenju informacija, koja je rezultirala slanjem trojice zvaničnika na administrativno odsustvo.
Od tradicionalnih medijskih organizacija, uključujući Njujork tajms, Vašington post, CNN i NBC njuz, zahtevano je da napuste svoje kancelarije u Pentagonu, kako bi se doveli novi mediji, uključujući one koji su tradicionalno naklonjeni Trampu, kao što su Njujork post, Brajtbart, Dejli Caller i One America News Netvork.
Trampova administracija je primenila detektor laži kako bi istražila curenja informacija, a nekim zvaničnicima Ministarstva za unutrašnju bezbednost rečeno je da bi mogli biti otpušteni zbog odbijanja poligrafa.