Posle svetskog dana voda, koji je obeležen juče, danas se obeležava Svetski dan meteorologije. Meteorolog UNA televizija Srđan Ristić tako je iskoristio priliku da čestita praznik svim kolegama, ali i sebi - danas Svetske meteorološka organizacija slavi 75. rođendan.
Svake godine na današnji dan bira se posebna tema, a ovogodišnja je „Zajedno zatvaramo jaz u ranim upozorenjima”.
Inicijativu „Rana upozorenja za sve" do 2024. razvilo je 108 zemalja u svetu kojima se upozorava na opasnosti poput poplava, toplotnih talasa, suša i oluja. To je dvostruko više u odnosu na 52 zemlje koliko ih bilo 2015. godine.
Međutim, iz Svetske meterološke organizacije navode da razvoj mora biti brži, jer su posledice promene klime velika pretnja za čitavu civilizaciju.
Razvoj meteorologije počeo je još u srednjem veku, sa zvojem instrumenata.
"Ima mnogo grana svojih tako da je onaj vidljivi deo za građanstvo samo taj deo koji se zvoe prognoza vremena, a da bi se došlo do prognoze vremena tu su i osmatrački sistemi, radarski, satelitski, pa onda grane meteorlogije: fizička meteorologija, zračenje. U svakom slučaju za građane ono što je poraktično upotrebljivo iz svih tih delatnosti je ustvari neka vrsta prognoze", kaže meteorolog Nedeljko Todorović.
Meteorologija predstavlja fiziku atmosfere, gde se spajaju znanja iz prirodnih nauka sa informatikom. Tako na primer, ručni amaterski anemometar, instrument koji meri brzinu vetra, takođe ima i senzor za temperaturu. Kao i sve, i ova nauka svakodnevno napreduje, pa je danas prognoza za pet dana precizna kloliko je krajem prošlog veka bila samo za naredni dan.
Glas javnosti /U01S