Još je prerano sa sigurnošću reći gde bi metalna masa, teška skoro pola tone, mogla da padne, niti koliko bi delova moglo da preživi ulazak u Zemljinu atmosferu. Ipak, holandski naučnik Marko Langbruk predviđa da će letelica ponovo ući u atmosferu oko 10. maja, brzinom od oko 242 kilometra na čas, ukoliko ostane netaknuta.
– Iako nije bez rizika, ne treba da paničimo. Objekat je relativno mali i čak i ako ne izgori u atmosferi, rizik je sličan kao kod pada meteorita, što se dešava nekoliko puta godišnje. Veće su šanse da vas pogodi grom nego ova letelica. Iako su šanse da objekat pogodi čoveka ili naseljeno područje male, one ipak ne mogu biti potpuno isključene – rekao je Langbruk u izjavi za medije.
Svemirska letelica poznata kao Kosmos 482 lansirana je 1972. godine kao deo sovjetske misije ka Veneri, ali zbog kvara na raketi nikada nije napustila Zemljinu orbitu. Većina delova srušila se u roku od deset godina, ali stručnjaci veruju da je sferna kapsula prečnika oko jednog metra i dalje u orbiti, gde već 53 godine polako gubi visinu.
Po svemu sudeći, kapsula mase oko 500 kilograma mogla bi da preživi ponovni ulazak u atmosferu, budući da je originalno projektovana da izdrži ekstremne uslove prilikom spuštanja kroz gustu atmosferu Venere. Ipak, nakon više od pola veka u svemiru, njen toplotni štit mogao bi biti oštećen.
Američki astrofizičar Džonatan Makdau iz Harvard-Smitson centra za astrofiziku smatra da bi bilo bezbednije da štit ne izdrži, jer bi u tom slučaju kapsula izgorela u atmosferi.
– Ako toplotni štit funkcioniše, objekat bi mogao da preživi ulazak i padne netaknut – upozorava Makdau.
Zona potencijalnog pada obuhvata širok pojas planete – od 51,7 stepeni severne do 51,7 stepeni južne geografske širine – što uključuje gradove poput Londona, Edmontona u Kanadi, pa sve do najjužnijih delova Južne Amerike.
– Međutim, kako veći deo planete čini voda, dobre su šanse da letelica završi u nekom okeanu – zaključuje Langbruk.
Ovo nije prvi slučaj nekontrolisanog povratka objekta iz svemira. Godine 2022. kineska raketa nosilac pala je na Zemlju bez kontrole, dok je 2018. kineska svemirska stanica Tiangong-1 sagorela iznad južnog Pacifika.
Glas javnosti/B06S