Francuski tužilac zatražio je u četvrtak sedam godina zatvora za bivšeg francuskog predsednika Nikolu Sarkozija, kaznu od 300.000 evra i petogodišnju zabranu obavljanja javnih funkcija zbog optužbi da je njegovu predsedničku kampanju 2007. godine finansirala Libija.
Sarkozi, koji je bio predsednik od 2007. do 2012. godine, navodno je prihvatio nelegalno finansiranje kampanje i pakt sa pokojnim libijskim liderom Moamerom el Gadafijem.
Tužilaštvo tvrdi da su sredstva prosleđivana preko dva posrednika, Ziada Takiedina i Aleksandra Djuhrija, posredstvom bankovnih transfera i gotovinskih plaćanja.
Sarkozi tvrdi da je nevin
Sarkozi, koji je negira sve optužbe, reagovao je na zahtev tužioca objavljivanjem saopštenja na društvenim mrežama u kome kritikuje težinu predložene kazne.
„Preteranost tražene kazne je nečuvena“, rekao je on i ponovio da je potpuno nevin.
„Iza javne slike čoveka krije se figura vođena proždirućom ličnom ambicijom, spremna da žrtvuje osnovne vrednosti kao što su integritet, poštenje i pristojnost“, rekao je tužilac Sebastijen de la Tuan za Sarkozija.
I Sarkozijevi saradnici pred sudom
Tužilaštvo je tražilo i znatne kazne za nekoliko saradnika bivšeg predsednika.
Bivši ministar unutrašnjih poslova Klod Gean, optužen da je u ime Sarkozija pregovarao o koruptivnom dogovoru, suočava se sa šest godina zatvora i novčanom kaznom od 100.000 evra.
Sarkozijevi bliski saveznici Bris Hortefo i Erik Vert optuženi su za učešće u šemi finansiranja.
Hortefou, direktoru kampanje, preti kazna od tri godine zatvora i novčana kazna od 150.000 eura, dok Vertu, blagajniku kampanje, preti godina zatvora i novčana kazna od 3750 evra.
Ugošćavanje Gadafija i vojna intervencija u Libiji
Tužilac je tvrdio da je slučaj protiv Sarkozija solidan, sa višestrukim tragovima nezakonito pribavljenog novca kojim je finansirana njegova kampanja 2007. godine.
Optužbe uključuju korupciju, proneveru javnih sredstava, nezakonito finansiranje kampanje i kriminalnu zaveru.
Sarkozijevi branioci trebalo bi da iznesu svoje odbranu 8. aprila, nakon niza napetih saslušanja.
Nakon pobede na izborima 2007, Sarkozi je posetio Tripoli i kasnije ugostio Gadafija u Parizu kako bi potpisao ugovore oisporuci oružja. On je takođe bio prvi koji je pozvao na vojnu intervenciju u Libiji 2011. godine.
Glas javnosti/V06S