Nakon 2001 godine i događaja gde su pogođene kule bliznakinje Amerika je bila u strahu, politički akteri su morali naći krivca koga bi mogli prikazati čitavoj američkoj populaciji i time odgovornost preneli na određene grupe ljudi.
Dik Čejni je u to vreme bio jedan od vodećih ličnosti u Americi, svoje sumnje I težnje je preneo na saradnike i zajedno sa ostatkom političke zajednice u Americi okrivio Islamske zemlje za terorističke napade, odnosno Osamu Bin Ladena.
Nakon nekog perioda manipulacije javnim mnjenjem, Amerika je započela rat protiv terorističke zajednice ISIS. Međutim, u tom ,,odbrambenom’’ ratu su nastradali civili koji su živeli u određenim Islamskim državama.
Nedavno je snimljen dokumentarni film o Diku Čejniju, odnosno tadašnjem potpredsedniku Amerike, a po nekim sačuvanim beleškama i najodgovornija osoba za započinjanje rata u Iraku.
Dokumentarni film pokazuje sve pretenzije Dika Čejnija, a nastao je na osnovu podataka koji su sačuvani u vezi sa ovim misterioznim, i po rečima političkih analitičara, najmoćnijim čovekom koji je bio u ovalnom kabinetu, odmah pored predsednika.
S obzirom da je Buš mlađi bio isuviše ''nezainteresovan'', Čejni je veoma lako mogao da izmanipuliše njime, a pošto je bio Republikanac, desničar, njegova ideja o ''Velikoj Americi'' se prožima kroz njegov čitav život.
Dikove ideje se realizuju i kroz druge učesnike na koje on vrši pritisak da govore onako kako on želi (pre svega kroz druge političare). Tu se vidi njegova moć I manipulacija, jer uspeva čak I predsednika SAD da ubedi da je odluka započinjanja invazije dobra, iako je predsednik Buš nakon napada 11. Septembra bio skeptičan u vezi sa krivcima za taj događaj I ratom koji bi mogao da eskalira. Posrednici su I mediji ( Pre svega FOX news- koji su bili za republikansku partiju inače), na vestima se puštaju vesti koje su unapred smišljene i prvo ih je sastavio i odobrio Dik Čejni.
U vezi sa krivcima za teroristički napad, Čejni jasno govori o teroristima kao glavnim krivcima u napadu, međutim pošto je shvatio da je voditi rat protiv njih skoro pa nemoguće, krivca je pronašao I u Osami Bin Ladenu, kojeg je bez dokaza poredio sa teroristima, a sled događaja kojima je manipulisao potpredsednik Čejni jeste direktan udar na državu Osame Bin Ladena, odnosno Irak. Tako da u retorici ovog političara postoji krivica koja je upućena teroristima, ali I ljudima koji su više služili da se Irak pokori od strane SAD.
Kada govorimo o društvenom kontekstu u okviru koga se uticalo na javno mnjenje, jasno se vidi da je u predratnom i ratnom periodu nacionalizam preuzeo vodeću ulogu među državljanima SAD, prvenstveno jer je uzrok svega toga bila njihova uplašenost nakon događaja 11. Septembra, a i nacionalističku svest je mnogo lakše probuditi kod konzervativnijih osoba, a u tom momentu je na vlasti Republikanska partija koja gaji konzervativne vrednosti. Tako da je društveni okvir I dozvolio da diskurs potpredsednika Čejnija uspe da bude prihvaćen od strane ostalih u administraciji, tako I od strane građana SAD.
Početak ovog rata na Istoku je zapravo počeo u medijima, Bušova administracija, na čelu sa Dikom je ''prodavala'' priču Amerikancima o zlodelima terorista, a sjajna osnova je bio 11. septembar.
Sada se postavlja pitanje, pored toliko špekulacija o ovom ''terorističkom napadu'', da li je udar na kule zapravo delo Vlade SAD, ili je to zaista napad terorista?
Postoji mnogo teorija zavere u vezi sa ovim događajem, čak su i vrsni naučnici objašnjavali da sama eksplozija nije bila po zakonima fizike prouzrokovana avionima, već postavljenim dinamitom. Pravi dokazi za krivca nikada nisu nađeni.
Međutim, gorenavedeni događaj- rat, je dovoljan razlog da se ovo pitanje pokrene u javnosti. Zašto bi stradali nedužni civili, milioni ljudi, samo zato što se sve i dalje spekuliše. Istina je, hiljade ljudi su izgubili živote tog 11. septembra, ali posle 2003. godine, na Istoku je odneto mnogo više života, gde niko nije pokazao prst na Ameriku i rekao ''Vi ste za to krivi''!
Amerika je pokazala, bez dokaza, prst na Istok 2001. i rekla ''Vi ćete ovo platiti!''
(Glas javnosti)