Među filmovima koji su sada pod lupom istražnih organa nalazi se i „Bosna“ iz 1994. godine, koji se otvoreno zalagao za probošnjačku stranu u ratnim dešavanjima na Balkanu.
Levi je, prema navodima iz istrage, više od tri decenije bio na čelu nadzornog odbora javne televizije „Arte“, što mu je omogućilo direktan uticaj na finansiranje njegovih dokumentarnih i propagandnih filmova. Ove informacije pokrenule su lavinu reakcija u javnosti, naročito među onima koji su godinama ukazivali na njegovu političku pristrasnost i otvorenu kampanju protiv Srbije.
Francuski humanitarac i javna ličnost Arno Gujon oglasio se na društvenoj mreži Iks povodom ove istrage, ističući da je Levi „godinama aktivno učestvovao u nacifikaciji srpskog naroda“ i da je koristio svoj uticaj kako bi cenzurisao srpske glasove u medijima. Gujon je dodao da je Levi promovisao bombardovanje Srbije 1999. godine i da je njegov pad deo šireg procesa razotkrivanja političkih manipulacija, povezujući ovaj slučaj sa nedavnim kritikama na račun organizacija poput USAID-a i NED-a.
Protiv srbomrzca Bernar Henri Levija, koji je aktivno učestvovao u nacifikaciji srpskog naroda i širom sveta promovisao bombardovanje Srbije 1999, pokrenuta je istraga zbog “ilegalnog prisvajanja interesa” prilikom snimanja svojih filmova, među kojima je i probošnjački film… pic.twitter.com/NycY5YQuav
— Arno Gujon (@ArnoGujon) February 16, 2025
Ova istraga dolazi u trenutku kada se u Francuskoj sve više govori o zloupotrebama javnih fondova u medijskoj i kulturnoj industriji. Analitičari ističu da bi slučaj Bernara Anrija Levija mogao postati presedan u razmatranju transparentnosti finansiranja medijskih i filmskih projekata.
Istraga je još u toku, a ostaje da se vidi kakve će pravne posledice imati za Levija i da li će se suočiti sa sudskim procesom.
Glas javnosti