Irak je obesio tri osobe osuđene za učešće u bombaškom napadu na vozilo u Bagdadu u kojem je poginulo više od 300 ljudi, a stotine povređeno 2016.
Bomba je eksplodirala dok su ljudi uživali u noćnom izlasku tokom islamskog svetog meseca Ramazana.
Bio je to najsmrtonosniji pojedinačni bombaški napad u Iraku od invazije koju su predvodile SAD 2003. godine.
foto:printscreen/tviter
Islamska država (IS) priznala je da je izvršila napad. IS je poražen i izgubio kontrolu nad teritorijom, ali je i dalje aktivan.
Pogubljenja su izvršena u nedelju ili ponedeljak, saopštio je kabinet premijera Mohameda Šije al Sudanija. Nije imenovala pogubljene.
Vladin izvor rekao je novinskoj agenciji AFP da je Gazvan al Zaubi, za koga se smatra da je idejni tvorac IS koji stoji iza napada, bio među ubijenima. Zavbaee je zarobljen i vraćen u Irak 2021.
foto:printscreen/tviter
Premijer je obavestio porodice žrtava da je "pravedna kazna smrtne kazne" izvršena protiv "tri ključna kriminalca proglašena krivim za učešće u terorističkom bombaškom napadu", saopštila je njegova kancelarija.
Vozilo napunjeno eksplozivom dignuto je u vazduh 3. jula 2016. pored prepunog tržnog centra u Karradi, pretežno šiitskoj oblasti u glavnom gradu Iraka.
Mnoge žrtve su poginule u požaru koji je zahvatio zgradu nakon eksplozije bombe.
Ministar unutrašnjih poslova Mohamed Gaban podneo je ostavku nakon eksplozije.
Tadašnji premijer Mustafa al-Kadhimi optužio je Zavbaeea da je "glavni krivac" iza tog napada i "mnogih drugih".
IS, sunitska muslimanska grupa, nekada je kontrolisala 88.000 kvadratnih kilometara (34.000 kvadratnih milja) teritorije koja se proteže od istočnog Iraka do zapadne Sirije i nametnula svoju brutalnu vlast nad skoro osam miliona ljudi. Uprkos porazu grupe na bojnom polju u Iraku 2017. iu Siriji dve godine kasnije, procenjuje se da hiljade militanata ostaju aktivne u obe zemlje.
UN su u martu procenile da IS i dalje ima „5.000 do 7.000 članova i pristalica“ širom Iraka i susedne Sirije, od kojih su „otprilike polovina borci“.
Glas javnosti