Glas Javnosti

Ruska ekonomija u sve gorem stanju: Centralna banka traži hitno rešenje

Svet
Autor: Glas javnosti

Novi talas zapadnih sankcija sa masovnim blokiranjem bankovnih plaćanja, uključujući i preko zemalja koje se smatraju "prijateljskim“, mogao bi dovesti do "smrti“ ruske ekonomije.

Prema njegovim rečima, probleme sa plaćanjem "treba rešiti što je pre moguće" i ne treba prezirati "egzotične" ili zastarele mehanizme. „Ono što nam je juče izgledalo nepopularno – razmene, neki klirinški sistemi, upotreba kriptovaluta – sve treba da se testira, sve treba da se isproba“, pozvao je Čistjuhin. 
 Ako za našu zemlju zavisnu od izvoza i uvoza nema normalnih plaćanja proizvoda vezanih za spoljno-ekonomsku aktivnost, to je jednostavno propast, to je smrt, dodao je on. Ruske kompanije su od početka zime imale problema sa plaćanjem, nedugo nakon što je američki predsednik Džo Bajden proširio ovlašćenja američkog Ministarstva finansija i dozvolio mu da prekine isplate u dolarima svim bankama u svetu za pomoć ruskoj vojno-industrijskoj kompleks.

Banke u Turskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, ključnim čvorištima za paralelni uvoz u Rusiju, počele su da blokiraju plaćanja. Tada su se u finansijsku blokadu uključile banke Kine, glavnog kupca ruske nafte i najvećeg dobavljača uvozne robe na rusko tržište. Do kraja ranog proleća, prema procenama Čong-jang instituta za finansijska istraživanja Nacionalnog univerziteta Kine u Pekingu, obustavljeno je 80 odsto naselja između Rusije i Kine.

Nade da će se situacija radikalno popraviti nakon posete ruskog predsednika Vladimira Putina Kini pokazale su se uzaludnim. Iako su Putin i Si Đinping razgovarali o stvaranju izolovane mreže kineskih banaka koje bi obavljale nagodbe sa Rusijom i ne plašile se zapadnih sankcija, pokazalo se da je njen obim mnogo manji od onoga čemu se ruska strana nadala.


Krajem maja, kazahstanske banke počele su da blokiraju transfere iz Rusije u Kinu, navodeći da najveća kineska banka u Kini redovno „distribuira“ kazahstanska plaćanja za sankcionisane proizvode. Ministarstvo finansija SAD je 12. juna dodalo Moskovsku berzu i njene ključne strukture za poravnanje (Nacionalni klirinški centar i Nacionalni depozitar za poravnanje) na liste sankcija, nakon čega je berzansko trgovanje dolarom, evrom i hongkonškim dolarom u Rusiji zaustavljen.

Istovremeno, sankcije obuhvataju filijale Sberbank VEB u Kini i Indiji, filijale VTB u Kini, Indiji i Hong Kongu, kao i tri filijale Promsvjazbanke – kinesku, indijsku i kirgisku. Uporedo sa sankcijama protiv banaka, SAD su proširile koncept „ruskog vojno-industrijskog kompleksa“; sada ruski odbrambeni kompleks uključuje sve kompanije na listi sankcija, čak i one koje nisu direktno povezane sa proizvodnjom vojnih proizvoda.

Na pozadini problema sa plaćanjem, isporuke uvezene robe u Rusiju u periodu od januara do aprila pale su za devet odsto, na 84,6 milijardi dolara. Pad je zahvatio sve regione: uvoz iz Evrope i Amerike opao je za 19 odsto, iz Azije za četiri, a iz Afrike za pet odsto. Nove sankcije mogle bi ruskoj ekonomiji da oduzmu još 15-20 odsto uvoza, predviđaju analitičari PSB.

- Važno je kako će stranke iz prijateljskih zemalja reagovati na novi talas geopolitičkog pritiska“ pišu oni. „Tako su SAD uvele sankcije i filijalama najvećih ruskih banaka u Indiji i Kini, a to bi moglo dodatno da zakomplikuje prilagođavanje novim sankcijama i negativno utiče na obim izvoza iz Rusije.“



Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR