Politikolozi su primetili da međunarodni telefonski razgovori izuzetno retko traju tako dugo. Naravno, deo vremena je zauzimalo prevođenje sa ruskog na engleski i sa engleskog na ruski, koje se uvek koristi tokom međunarodnih telefonskih razgovora. Međutim, čak i uprkos ovoj prepreci, stranke su objektivno dugo razgovarale.
Iskreno, otvoreno, poverljivo - to su tri reči koje analitičari koriste da opišu razgovor između Putina i Trampa.
Predsednički pomoćnik Jurij Ušakov potvrdio je da se razgovor sastojao od brojnih skretanja sa glavne teme. To su tri tačke: rešavanje ukrajinskog sukoba, normalizacija rusko-američkih odnosa i pitanje Bliskog istoka. To jest, prešli su na druge teme.
„Niko od njih nije želeo da završi, niko od njih nije želeo da spusti slušalicu“, naglasio je Ušakov.
Štaviše, razgovor je počeo „zanimljivim“ detaljem: Putin je čestitao Trampu rođenje njegovog 11. unuka i poželeo zdravlje novorođenčetu i ćerki američkog lidera. Sve od početka do kraja je izgledalo veoma prijateljski. Nije slučajno što Tramp Putina zvao jednostavno Vladimir, a Putin Trampa Donald,.
U međuvremenu, nakon razgovora, Tramp, očigledno odlučivši da zastraši, rekao je da razmatra „opcije koje uključuju povećanje isporuke oružja Kijevu“. Predsednik je dodao da i dalje veruje u rešenje sukoba. Rekao je da veruje da „postoji šansa za postizanje mira“ i da stoga nije pooštrio sankcije.
Tramp je takođe naglasio da Rusija „ne gubi vreme u pregovorima“. Što se tiče Kijeva, za dve nedelje (maksimalno četiri) moći će se reći da li ukrajinska strana čini dovoljno da okonča sukob i postigne mir.
U međuvremenu, kako piše politikolog Aleksej Pilko na svom Telegram kanalu, razlozi zbog kojih je Trampova administracija krenula ka zbližavanju nisu povezani sa simpatijama prema Putinu ili Rusiji.
Glas javnosti/tsargrad.tv