Glas Javnosti

Puštali bradu, pa dobili otkaze u policiji

Svet
Autor: Glas javnosti

Avganistansko ministarstvo za moral smenilo je više od 280 pripadnika bezbednosnih snaga zbog toga što nisu pustili bradu u protekloj godini i pritvorilo više od 13.000 ljudi zbog “nemoralnih dela”, saopštili su zvaničnici.

Ministarstvo za prevenciju poroka i širenje vrlina je u svom godišnjem operativnom izveštaju navelo da je oko polovine pritvorenih pušteno nakon 24 sata. Nisu precizirali o kakvim se navodnim prekršajima radi niti koji je pol pritvorenih, ističe agencija Rojters.

Mohibulah Mohlis, direktor za planiranje i zakonodavstvo u ministarstvu, rekao je na konferenciji za novinare da su zvaničnici u proteklij godini uništili 21.328 muzičkih instrumenata i sprečili hiljade korisnika računara da prodaju “nemoralne i neetičke” filmove.

Identifikovan je 281 pripadnik bezbednosnih snaga koji nema bradu u oni su otpušteni, u skladu sa talibanskim tumačenjem islamskog zakona, kazao je on.

Ministarstvo za moral, koje je preuzelo prostorije raspuštenog Ministarstva za žene u Kabulu nakon što su talibani preuzeli vlast 2021. godine, našlo se na meti kritika od strane organizacija za ljudska prava i Ujedinjenih nacija zbog ograničenja koja su uvedena ženama i zbog gušenja slobode izražavanja.

Misija UN u Avganistanu izvestila je o slučajevima u kojima su zvaničnici Ministarstva za moral zaustavljali i privodili žene, ponekad na nekoliko sati, zbog nepoštovanja njihove interpretacije islamskih pravila oblačenja.


Talibani su ove optužbe odbacili kao “neutemeljene”, ističe Rojters.

Ministarstvo za moral nije pružilo podatke u vezi sa nadzorom nad oblačenjem žena ili njihovim putovanjima bez muškog staratelja. Saopštilo je da se radi na novom planu kako bi se osiguralo poštovanje pravila islamskog oblačenja, pod nadzorom vrhovnog duhovnog vođe koji se nalazi u južnom gradu Kandaharu.

“Na osnovu uputstava Vrhovnog vođe, nacrt plana za poštovanje ženskog hidžaba je formulisan i odobren”, rekao je Mohlis.

Ministarstvo za moral je ranije izjavilo da žene treba da pokrivaju lice ili nose burku koja pokriva celo tijelo, i da će sprovođenje tih pravila uključivati “podsticaj” tako što će u slučaju nepoštovanja biti kažnjavani muški članovi porodica, a ne direktno žene.

Većina Avganistanki pokrivala je kosu u javnosti i pre dolaska talibana na vlast, ali pojedine, naročito u Kabulu, nisu pokrivale lica ili nosile burke.

Mokhlis je kazao da su sprečili preko 200 slučajeva prodaje žena i preko 2600 slučajeva nasilja nad ženama.


Glas javnosti/N01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR