Tri ministra i još dva visoka zvaničnika podneli su sinoć ostavke posle burnog sastanka održanog u utorak.
Tokom sednice kabineta, koja je trajala više od pet sati i što je neuobičajeno direktno je prenošena na televiziji, predsednik države Petro, koji je na vlast došao 2022. s ambicioznim programom socijalnih reformi, zamerio je skoro svim ministrima nedostatak napretka u sprovođenju vladinih projekata.
Ministarka rada Glorija Ramires je sinoć na Iksu objavila svoju „neopozivu ostavku“, smatrajući da „politika mora da se radi bez podela i dvosmislenosti“.
I ministarka životne sredine Suzana Muhamad, koja je predsedavala COP16 u Kaliju krajem 2024. godine, dala je ostavku.
„Predala sam pismo ostavke predsedniku Gustavu Petru i to je teška odluka“, rekla je ona u intervjuu za lokalne medije.
Ranije su ostavke najavili šef administrativnog odeljenja Predsedništva Republike Horhe Rohas i ministar kulture Huan David Korea.
Neki zvaničnici, uključujući potpredsednicu Fransiju Markesa, žalili su se na prisustvo na sastanku Armanda Benedetija, jednog od bliskih saradnika Petra koji je pod istragom zbog nepravilnosti u finansiranju predsedničke kampanje i žalbe na rodno zasnovano nasilje.
„Kao feministkinja i kao žena, ne mogu da sedim za stolom našeg progresivnog projekta sa Armandom Benedetijem“, rekla je ministarka Muhamad.
Suzana Muhamad se smatra mogućim naslednikom političkog projekta Gustava Petra, koji bi trebalo da napusti vlast 2026. godine.
Benedeti je među predsednikovim bliskim saradnicima koji je u mladosti bio gerilac. Ali za razliku od većine članova vlade, on nije levičarski aktivista.
Glas Javnosti/ N01S