Park čudovišta, smešten u šumi gradića Bomarco, zaista jeste park prepun čudovišta izrađenih od kamena. U pitanju je kompleks ogromnih kamenih skulptura, nastao tokom 16. veka. U šumovitoj dolini ispod dvorca Orsini nalaze se groteskne skulpture i male građevine usred prirode. Tako možete naići na velikog ratnog slona koji napada vojnika, čudovišnu riblju glavu, džina koji pokušava da prepolovi drugog – i još mnogo toga, piše Punkufer.hr.
Printscreen/yutube
Najstrašnija među njima je svakako ogromna glava prestravljenog izraza lica, kao da vrišti. Predstavlja Orkusa, rimskog boga podzemnog sveta, a na njegovoj gornjoj usni ispisano je: „Sav razum nestaje.“ Da li zaista nestaje – proverite sami. Zanimljivost je i to što možete ući u Orkusovu glavu i sesti za sto koji se nalazi unutra.
Park je 1552. godine dao da se izgradi princ Pjer Frančesko Orsini, poznat i kao Vičino, i on je pre svega odraz njegove lične patnje. Nije osmišljen s namerom da svojom lepotom privlači turiste, već da šokira. Vičino je tokom traumatičnog rata, u kojem je dugo bio u zarobljeništvu, izgubio najboljeg prijatelja.
Nakon toga zadesila ga je još jedna velika tragedija – ubrzo po povratku iz rata, preminula mu je voljena supruga Đulija Farnese. Unutar parka, Hram večnosti posvećen je upravo njoj.
Za ostvarenje svoje ideje angažovao je Pira Ligorija, uglednog arhitektu i umetnika koji je, pre toga, završio Baziliku Svetog Petra u Rimu nakon smrti Mikelanđela.
Printscreen/yutube
Park je vekovima kasnije inspirisao i velikog Salvadora Dalija, koji ga je posetio i bio njime potpuno očaran. Tamo je čak snimio i kratki film, a kamena čudovišta su mu poslužila kao inspiracija za jedno od njegovih poznatih dela – Iskušenje Svetog Antona iz 1946. godine.
Printscreen/yutube
Udaljen oko dva sata vožnje od Rima, Park čudovišta definitivno vredi posetiti ako se nađete u tom delu Italije. Uz to, možete istražiti i simpatične gradiće Bomarco i Viterbo.
Glas javnosti N01S