Prestonica Indije Nju Delhi će sledeće nedelje ograničiti upotrebu vozila kako bi obuzdao rastuće zagađenje vazduha, jer je kvalitet vazduha u prestonici postao opasan po stanovništvo treći dan zaredom.
Nju Delhi se svake godine svrstava među najzagađenije gradove na svetu uoči početka zime, kada mirni vetrovi i niske temperature zadržavaju zagađivače iz izvora uključujući vozila, industriju, građevinsku prašinu i ostatke useva koji sagorevaju na obližnjim poljima.
???????? Le taux de particules dans lair de #NewDelhi est aujourdhui 40 fois supérieur aux recommandations de l#OMS.
— FRANCE 24 Français (@France24_fr) November 6, 2023
Chaque année, la #pollution de lair causerait la mort d1,6 million de personnes, selon les experts pic.twitter.com/teSk46bDAZ
Gusti smog obavio je u ponedeljak rano ujutru savezni sekretarijat i predsedničku palatu u srcu grada i smanjio vidljivost u drugim delovima, pošto je raslo negodovanje javnosti zbog opasnog kvaliteta vazduha i grad je produžio zatvaranje osnovnih škola do 10. novembra.
Lokalna vlada je saopštila da će od 13. do 20. novembra uvesti pravilo „par-nepar“ kako bi ublažila nivoe zagađenja za koje se očekuje da će porasti nakon hinduističkog festivala Divali 12. novembra, kada se petarde često koriste uprkos zabrani .
Severe air pollution created dangerous breathing conditions and limited visibility in New Delhi, India, last week.
— AccuWeather (@accuweather) November 5, 2023
The countrys capital had the worst air quality of any major city in the world on Friday. pic.twitter.com/qjJUTbtpqB
Pravilo će dozvoliti vozila sa neparnim registarskim brojevima na putu na neparne datume i slično vozilima sa parnim brojevima naizmenične dane.
Stručnjaci za životnu sredinu su ranije rekli da je to pravilo, koje je nametano više puta sa nekim varijacijama od 2016. godine, bilo efikasnije u uklanjanju zagušenja puteva i manje efikasno u smanjenju zagađenja.
Analiza 25 istraživačkih studija časopisa Dau Tu Irf , objavljenih u nedelju, pokazala je da je loš kvalitet vazduha povezan sa malom porođajnom težinom, prevremenim porođajem, mrtvorođenošću, kašnjenjem u razvoju, ograničenim rastom dece, pa čak i smrću.