- Tokom tuče, osumnjičeni je izvadio pištolj ispaljujući gumene metke i ispalio nekoliko hitaca u svog protivnika - navodi se, dodajući da je jedan čovek zadržan, a žrtva prebačena u bolnicu. Život mu nije bio u opasnosti.
Kant je živeo u Kenigsbergu, koji je danas ruski grad Kalinjingrad, i centralna je ličnost moderne filozofije.
Naglašavao je da prava na mišljenje nisu dovoljna, nego da se ona moraju iskoristiti, stvarajući nove teorije i nove hipoteze koje će širiti naše horizonte.
Postavljajući univerzalne norme koje su prihvatljive pravimo mogućnost da iskažemo svoje različitosti. Kritika čistoga uma objavljena je 1781. godine i izazvala je veliku pažnju u filozofskim krugovima, njena vrednost ostala je neosporna i do danas.
Poznati Kantov biograf, Manfred Kin, kaže o "Kritici cistog uma".
"Kant tvrdi da je kopernikanski obrt u filozofiji u tome što se do sada uvek verovalo da stvari jedinstveno utiču na stvari. Ne, kaže on, nije tako, nego obratno: Mi konstruišemo svet, mi smo daleko važniji od spoznaje stvari, od samih stvari. Zapravo mi i ne možemo da spoznamo stvari, možemo da spoznamo samo pojavnost stvari", kaže Manfred Kin.
U "Kritici prakticnog uma" se onda postavlja pitanje ne spoznaje, nego "šta ciniti". I tu Kant nudi odgovor: "Deluj prema svojoj obavezi i tako da maksima tvoje volje uvek bude i princip sveopšteg zakonodavstva". Do danas važi ova Kantova misao.
(Glas javnosti)