Da li će AI uskoro postati ključni alat u meteorologiji?
"Aurora" je prvi sistem veštačke inteligencije koji se pokazao pouzdanijim za predviđanje vremenskih uslova nego bilo koji dosadašnji, savremeni program. Ovaj model je obučen isključivo na osnovu istorijskih podataka, a već je tokom 2023. godine uspeo da predvidi sve uragane u toj godini tačnije od američkog Nacionalnog centra za uragane.
Sistem može da predvidi i zagađenje vazduha, pomeranje okeanskih talasa, tropske ciklone, a prognoze generiše za nekoliko sekundi. "Aurora" model je do sada efikasno "pročitao" preko milion sati informacija o atmosferi Zemlje i na osnovu toga naučio kako se vremenski obrasci razvijaju.
Klasični modeli predviđanja vremenskih uslova, zasnovani na fizici, zahtevaju sate rada na superračunarima samo za jednu vremensku prognozu, a razvoj jednog takvog sistema može da potraje decenijama. Nasuprot tome, "Aurora" je razvijena za svega osam nedelja.
Još jedna ključna prednost je u tome što modeli poput "Aurore" ne zahtevaju skupu računarsku infrastrukturu, a u mnogim slučajevima mogu se pokretati i na običnim računarima. To bi moglo znatno proširiti dostupnost naprednih vremenskih prognoza, posebno u regionima koji nemaju resurse za složene fizičke simulacije.
U jednoj simulaciji, četiri dana pre udara tajfuna Doksuri na Filipine, "Aurora" je tačno predvidela mesto i vreme udara. U isto vreme, zvanične prognoze iz 2023. pogrešno su predviđale da će tajfun proći severno od Tajvana, prenosi "Sajens njuz".
"Aurora" je takođe nadmašila čuveni model Evropskog centra za srednjoročne prognoze (ECMWF) - koji se inače smatra zlatnim standardom u meteorologiji i izrađuje prognoze za 35 evropskih država - za čak 92 odsto desetodnevnih globalnih simulacija na područjima od oko 10 kvadratnih kilometara.
Primena ovog sistema se ne mora ograničiti samo na prognozu vremena, kako tvrde naučnici, jer ima potencijal da se koristi za različite vrste predviđanja koja se tiču naše planete. Istraživači koji rade na "Aurori" veruju da će narednoj deceniji meteorološka nauka doživeti transformaciju, zahvaljujući sistemima sposobnim da u realnom vremenu obrađuju podatke sa satelita i stanica, kako bi pravili vrlo detaljne prognoze za bilo koju tačku na planeti.
Iako su ovi rezultati obećavajući, naučna i meteorološka zajednica i dalje ih pažljivo prati, s obzirom na to da su zasnovani na preciznim, ali eksperimentalnim podacima.
Glas javnosti / R02S