Glas Javnosti

Kremlj poručio: Rusija će ostvariti ciljeve Specijalne vojne operacije, poželjno diplomatskim putem

Svet
Autor: Glas javnosti

Osvrnuvši se na situaciju u Rumuniji, Peskov je izjavio da su predsednički izbori bili u najmanju ruku čudni, zbog toga što nije bilo dozvoljeno svim kandidatima da učestvuju

Telefonski razgovor između ruskog predsednika Vladimira Putina i a,eričkog lidera Donalda Trampa održaće se u 17.00 po moskovskom vremenu, potvrdio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov u obraćanju novinarima.

On je takođe naveo da će razgovor biti održan uzimajući u obzir rezultate pregovora u Istanbulu, kao i da će izvestiti javnost o rezultatima istog.

Govoreći o mogućem sastanaku dvojice lidera, Peskov je naglasio da to zavisi od njihovih ličnih dogovora, uz napomenu da bi takav susret morao biti dobro pripremljen.

"Mnogo će zavisiti od toga šta će sami odlučiti. Dva predsednika donose odluku. Sastanak, naravno, zahteva pripremu, ali u zavisnosti od toga koji rok oni sami odrede, timovi će se prema tome prilagoditi", poručio je on, dodavši da je uslov delotvornosti sastanka dobra priprema.

Portparol ruskog predsednika je ponovio da će Rusija ostvariti ciljeve Specijalne vojne operacije, ali je naglasio da je poželjno da se oni postignu političko-diplomatskim sredstvima.

"Poželjno je da svoje ciljeve ostvarimo, naravno, političko-diplomatskim sredstvima. Znate da je predsednik uložio znatne napore pred 2022. godinu kako bi upravo diplomatskim putem došlo do ostvarenja našeg cilja", podetio je Peskov.

On je istakao da su tadašnja odbijanja predloga Moskve dolazila i od NATO-a, i od Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi, kao i od drugih predstavnika.

"Kada više ne postoji prostor za manevrisanje na političko-diplomatskom planu, tada počinje Specijalna vojna operacija", napomenuo je portparol ruskog predsednika.

Dodao je i da će, ukoliko posredovanje Sjedinjenih Država pomogne da se ciljevi SVO ostvare mirnim putem, Rusija to smatrati poželjnim rešenjem.

Takođe je naveo da bi moguća poseta specijalnog izaslanika Trampa Stiva Vitkofa Rusiji mogla biti odmah dogovorena, ukoliko se za tim ukaže potreba.

Osvrnuvši se na situaciju u Rumuniji, Peskov je izjavio da su predsednički izbori bili "u najmanju ruku čudni", zbog toga što nije bilo dozvoljeno svim kandidatima da učestvuju.

"Rumunija je glasala. Izbori su bili u najmanju ruku neobični. Znamo priču o kandidatu koji je imao najveće šanse, a koji je, bez ikakvog truda da se pronađu nekakva obrazloženja, jednostavno prinudno uklonjen iz trke. I u odsustvu takvog omiljenog kandidata, pobedio je onaj ko je pobedio. To je realnost sa kojom se suočavamo", istakao je.

Komentarišući izjavu osnivača Telegrama Pavla Durova u vezi sa izborima u Rumuniji, portparol Kremlja je naglasio da mešanje Francuske i drugih zemalja u unutrašnje stvari država članica EU nije nikakva novost.

Durov je u nedelju saopštio da mu se neko obratio "sa zahtevom da ućutka konzervativce u Rumuniji uoči predsedničkih izbora". Prema njegovim rečima, zahtev je stigao od "jedne zapadnoevropske vlade". Kasnije je pojasnio da je reč o šefu francuske obaveštajne službe, Nikoli Lerneru. Durov je dodao da je "kategorički odbio" taj zahtev.

"To što se evropske zemlje, Francuska, Velika Britanija, Nemačka, mešaju u unutrašnje stvari drugih država, nije nikakva novost. To nisu nove informacije, već samo fragmenti koji ponekad izbiju na površinu. Verujte mi, sigurno ima mnogo više takvih slučajeva nego što mi znamo", podvukao je Peskov.



Glas javnosti / R02S 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR