Ova revolucionarna tehnologija može da pretvori pčele u “kiborge”, a montira je na njihova leđa, pomoću tri igle, prenosi South China Morning Post.
Zanimljivo je pomenuti da pčele radilice mogu da nose nektar koji je težak do 80 odsto njihove telesne mase. Istovremeno, mogu da prelete pet kilometara bez pauze, što se dugo smatralo primerom prirodnog genija koji nadmašuje ljudsku tehnologiju.
Nova tehnologija, međutim, menja stvari iz korena, tvrdi se.
Novi uređaj kineskih naučnika proizvodi elektronske impulse koji omogućavaju upravljanje letom vrednih insekata. U devet od deset slučajeva, pčela je slušala komande tokom testiranja.
Prema stručnom radu, objavljenom 11. juna u Kineskom žurnalu za mašinsko inženjerstvo, “pčela kiborg” je potencijalno opisana kao vojni izviđač, ili spasilac koji traži preživele u ruševinama.
China develops first “cyborg bee”with brain-control chip, achieving 90% movement control, potentially for use as military scouts. pic.twitter.com/eLjNEzSSja
— Open Source Intel (@Osint613) July 10, 2025
“Ovakvi insekti, unapređeni tehnologijom, dobijaju superiornu pokretljivost, sposobnosti kamuflaže i prilagodljivost okolini“, stoji u objavljenoj studiji.
“U poređenju sa veštačkim alternativama, demonstriraju unapređenu neprimetnost i produženu operativnu izdržljivost, što ih čini neprocenjivim u tajnim izviđačkim misijama, protivterorističkim operacijama, suzbijanju trgovine narkoticima, kao i u kritičnim operacijama spasavanja”, dodaje se.