Glas Javnosti

Kako se uklopiti u švedsko društvo: Najčešće greške koje turisti prave

Svet
Autor: Glas javnosti

Hladnokrvni Šveđani su na spisku najsrećnijih naroda sveta, a kako biste se uklopili u njihovo društvo, obratite pažnju na najčešće greške koje pravimo prilikom posete severu Evrope...

Lagom, odnosno švedski izraz za umerenost, ili „baš onoliko koliko treba“, jedan je od ključnih principa za dobro funkcionisanje u njihovom društvu. Ako ga usvojite, velike su šanse da ćete se lepo uklopiti. Na spisku stvari koje lokalce najviše nerviraju nalaze se posetioci iz drugih zemalja koji ne umeju da obuzdaju emocije, prenosi Punkufer.hr.


Šveđani se ne otvaraju „na prvu“ i nisu skloni ispoljavanju emocija. Izuzetno cene svoj lični prostor i, baš kao i Finci, iza takvog ponašanja ne kriju aroganciju, već jednostavno žele da se ne gubi vreme na nebitne stvari. Ne uživaju u ćaskanju i praznim rečima koje mnogi koriste da prebrode neprijatnu tišinu.

Švedska najveća noćna mora

Pored toga, ovi evropski narodi ne vole kada stanete blizu njih na autobuskoj stanici – štaviše, to im je prava noćna mora. Finci i Šveđani će radije stajati raštrkani po stanici nego da se greju ispod krova čekaonice.

I ne zaboravimo da govorimo o zemlji u kojoj zima može trajati od tri do sedam meseci. Na listi švedskih pravila lepog ponašanja postoji još nekoliko „zakona“.

Zaboravite poljupce

Kada upoznajete Šveđane, pristojno je da im pružite ruku. Tek kad se zbližite, možete ih pozdravljati zagrljajem, ali nikako poljupcem u obraz – to bi ih moglo odbiti. Način pozdravljanja koji je kod nas sasvim normalan, na severu Evrope jednostavno „ne prolazi“.

Stanite u red

Ona scena kada se u Srbiji otvori nova kasa, pa svi potrče prema njoj po principu „ko prvi – njegova devojka“, u Švedskoj se nikada ne dešava.

Ako ne želite da vas smatraju nepristojnim, treba da usporite, ostanete hladne glave i da se ne gurate u redovima. Ako vam ide na živce kada vas u prodavnici opsedaju prodavačice, u ovoj hladnokrvnoj zemlji konačno ćete se osećati prijatno – prodavci se ne mešaju, a često su toliko diskretni da vas ni ne pozdrave pri ulasku u radnju.

Ne odbijajte fiku

Šveđani su među najsrećnijim narodima sveta, a to mogu da zahvale i malom resetu dana – fiki. U pitanju je pauza za kafu, ali fika je mnogo više od toga.


Tu su i rolnice s cimetom (kanelbullar), čokoladne kuglice u kokosu (chokladboll), poslastice s marcipanom (semlor) i drugi kolači po izboru. Ipak, fika ima dublje značenje od obične kafe s nečim slatkim. Više o fiki možete pročitati ovde.

Ne plaćajte ture

Ako odlučite da častite Šveđane rundom pića bez prethodnog dogovora, mogli biste ih dovesti u neprijatnu situaciju. U Švedskoj svako plaća svoje piće, pa bi takav gest mogao da ih uvredi. Ako baš želite da častite, sačekajte da se opuste i popiju koje piće, pa onda ponudite.

Ne zovite na kasnu večeru

Dok Španci tek kreću na večeru, Šveđani već plaćaju račun i izlaze iz restorana. Iako mnogi restorani u Stokholmu rade do ponoći, u manjim mestima to nije slučaj. Uobičajeno vreme za ručak je oko podneva, a večera se jede između 17 i 20 časova.


Ako idete nekome u goste, pristojno je da dođete tačno na vreme ili da zakasnite najviše 15 minuta – ali nikako nemojte uraniti. Ne zaboravite da na ulazu pitate da li treba da izujete cipele. Šveđani ostaju u obući samo na formalnim okupljanjima.





Glas Javnosti/ N01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR