Epidemija je izazvala pad u ponudi i potražnji narkotika. U ovaj neobičan dil uključila se i srpska mafija koja je poslednjih nekoliko godina u obračunima izgubila na desetine ljudi.
- Zatvaranje Južne Afrike, koje je počelo 27. marta, jedno je od najstrožih na svetu. Avioni su prizemljeni, a većina kopna i morskih luka je zatvorena. To nije samo smanjilo potražnju za drogom već je i zaustavilo poslovanje sa srpskim, kineskim i nigerijskim kriminalnim mrežama, s kojima južnoafrički kriminalci obično rade - objasnio je Velcome Vitboji, kojeg su južnoafrički mediji opisali kao bivšeg kriminalca, koji sad posreduje između podzemlja, lokalnih zajednica i policije.
Južna Afrika ima najvišu stopu ubistava u Africi, s prosekom više od 50 ljudi ubijenih svaki dan i svrstava se među 10 najnasilnijih zemalja sveta. Kejptaun, glavni grad u provinciji Zapadni Kejp, epicentar je podzemlja Južne Afrike i ključni provodnik za trgovinu heroinom, navodi se u globalnoj inicijativi protiv transnacionalnog organizovanog kriminala. Bande su takođe uključene u trgovinu ljudima, zaštitne rekete i trgovinu drugom drogom.