Deonica je pala 5,3 odsto na Tokijskoj berzi nakon vesti o ostavci Stefana Kaufmana, prema podacima LSEG-a. Do sada ove godine deonice Olimpusa skočile su 31,9 odsto, nadmašivši japanski referentni indeks Nikei 225, koji je porastao 13,3 odsto.
Olimpus je u obaveštenju naveo da je primio tvrdnju da je nemački državljanin kupovao ilegalne droge.
– Olimpus je, u dogovoru s stranim pravnim savetnikom, odmah istražio činjenice, napravio izveštaj istražnim telima i u potpunosti sarađivao u njihovoj istrazi – rekli su iz kompanije.
– Na temelju rezultata istrage, Upravni odbor jednoglasno je utvrdio da je Stefan Kaufman verovatno bio uključen u ponašanja koja nisu bila u skladu s našim globalnim kodeksom ponašanja, našim temeljnim vrednostima i našom korporativnom kulturom – istakli su.
Kaufman (56), koji je u Olimpusu radio dve decenije, udovoljio je zahtevu da ponudi ostavku, dodala je kompanija. On je prošlog aprila preuzeo upravljanje kompanijom i nastojanja da proširi odeljenje medicinske opreme od bivšeg izvršnog direktora Jasua Takeučija, koji je postao izvršni predsednik.
Takeuči će se sada vratiti na svoje dužnosti izvršnog direktora dok kompanija razmatra pozicije za Kaufmanovu zamenu, piše CNBC.
Olimpusovi čelnici su tokom godina videli priličan udeo kontroverzi. 2011. kompanija je priznala da je koristila lažne računovodstvene prakse kako bi prikrila gubitke na ulaganjima tokom decenije. Skandal je otkrio zviždač Majkl Vudford, bivši izvršni direktor kompanije, zbog čega je nekoliko bivših rukovoditelja priznalo krivicu po optužbama za lažiranje računa.
Strogi japanski zakoni o drogama doveli su u opasnost karijere brojnih stranih rukovoditelja. U 2015. izvršna direktorka Tojote Motor iz Amerike dala je ostavku nakon što je uhapšena, a zatim puštena u Japanu pod sumnjom da je ilegalno uvozila lek protiv bolova oksikodon.
Glas javnost/B10S