Tajvan, koji Kina tretira kao sopstvenu teritoriju, našao se pod sve većim vojnim i političkim pritiskom Pekinga, uključujući dva velika niza kineskih ratnih igara u blizini ostrva od avgusta prošle godine, povećavajući strah od sukoba koji bi imao globalne posledice.
foto:tviter
Cai, koja ne može ponovo da bude predsednica na izborima u januaru posle dva mandata, više puta je nudila razgovore sa Kinom, koja je odbila jer je smatra separatistom.
Govoreći ispred predsedničke kancelarije, Cai je rekao da je snaga međunarodne podrške Tajvanu dostigla „visok nivo bez presedana“.
„Pošto je ovo vreme kada sada možemo da se suočimo sa svetom sa poverenjem i odlučnošću, takođe možemo biti mirni i samouvereni u suočavanju s Kinom, stvarajući uslove za miran život i budući razvoj događaja širom Tajvanskog moreuza“, dodala je ona.
foto:tviter
Cai je rekla da je njena dužnost da čuva suverenitet Tajvana i njegov demokratski, slobodan način života, tražeći "slobodnu, neograničenu i neopterećenu interakciju" između Tajvana i naroda Kine.
Razlike između Tajvana i Kine moraju biti rešene mirnim putem, a održavanje statusa je "kritično" za obezbeđivanje mira, dodala je ona, uz veliki aplauz. Nije bilo nikakvog odgovora od kineske kancelarije za poslove Tajvana.
U paradnom delu manifestacije učestvovali su plesači, sportisti koji su se upravo vratili sa Azijskih igara u kineskom Hangdžouu gde je Tajvan osvojio 19 zlatnih medalja, kao i vojnici koji su marširali u bliskoj formaciji.
foto:tviter
Formacija od pet novih tajvanskih naprednih mlaznih trenažera, AT-5 Brave Eagle, letela je iznad mesta ceremonije, naglašavajući
Caijeve napore da podstakne razvoj domaćeg naoružanja, uključujući i podmornice.
Suočen sa kineskim pretnjama, Tajvan je ohrabrio podršku drugih demokratskih zemalja, posebno Sjedinjenih Država i njihovih saveznika čiji su zakonodavci i povremeno zvaničnici hrlili u Tajpej, prkoseći kineskom gnevu.
Glas javnosti