Pogođena je naftna luka Ras Isa u zapadnom Jemenu. Ubrzo nakon napada, Huti su odgovorili lansiranjem raketa prema Izraelu. Sirene su se oglasile u ranim jutarnjim satima širom zemlje i očekuje se da će Huti uskoro preuzeti odgovornost za operaciju.
Prema prvim informacijama, napad je uključivao bespilotne letelice i protivbrodske krstareće rakete, verovatno takođe usmerene na brodove Pete flote američke mornarice koji patroliraju Zalivom. Izraelska vojska (IDF) je presrela ovaj napad i nije bilo izveštaja o povredama ili šteti.
Američka Centralna komanda (Centkom) nije precizirala koje oružje je korišćeno u napadu na Ras Isu u četvrtak ili broj ciljeva. Nedostatak detalja u suprotnosti je sa praksom od prošle godine, kada je javnost redovno informisana o prirodi vazdušnih napada na Hute.
Američke snage mogle bi da opravdaju svoje ćutanje zaštitom operativne bezbednosti i poslovnih interesa. Međutim, takva praksa postavlja pitanja transparentnosti i odgovornosti i potencijalno podriva poverenje saveznika i domaće javnosti u opravdanje kampanje.
US hits Yemen with 68 strikes in 24hr
— Charles Martyn (@charlesBBM12) April 18, 2025
30 overnight, 20+ in Sana’a. Al Arabiya calls them the most powerful this month.
This is escalation—not defence.
How long before this sparks a wider war?
Graphic ⚠️#YemenStrikes #USEscalation #MiddleEastTensions pic.twitter.com/HPScMhYC97
"Američke snage su preduzele akciju da eliminišu izvor goriva za Hute koje podržava Iran i liše ih finansiranja terorističkih aktivnosti", navodi se u saopštenju Centkoma.
Cilj napada, kažu, bio je da se unište ekonomski temelj moći Huta, koji decenijama destabilizuju region.
BREAKING: ????????????????
— NO WAR (@NOWAR_02) April 18, 2025
17 people have been killed, and dozens wounded after American warplanes bombed the Ras Issa oil port in Hodeidah Yemen. Many of the casualties are port employees.
Trump is killing innocent civilians so that Netanyahu can continue killing kids pic.twitter.com/Du45Jfm5Sx
Iako Centkom ćuti o detaljima, prema prethodnim operacijama i satelitskim snimcima, moguće je spekulisati šta je korišćeno. Stelt bombarderi B-2 Spirit, jedini avion specijalizovan za operativnu upotrebu MOP bombe GBU-57, raspoređeni su na ostrvu Dijego Garsija u Indijskom okeanu pre početka operacije, što ukazuje na njihovu moguću ulogu.
GBU-57 je bomba od 13,6 tona, dizajnirana da uništi duboko zakopane ciljeve i sposobna da prodre do 61 metara armiranog betona, i najveća je nenuklearna bomba na svetu. Zvaničnici u američkoj vojsci kolokvijalno je nazivaju "majka svih bombi".
According to a report published by the #US Aviationist news outlet the Pentagon used its most powerful conventional bomb, the GBU-57 MOP (Mother of all Bombs) in airstrikes on #Houthi underground targets in #Yemen, dropped by B-2 Spirit stealth bombers. pic.twitter.com/eaql9AAlfk
— Observer (@nasermoh29) April 17, 2025
Pored toga, moguće je da su američke snage takođe koristile precizno vođene bombe kao što je BLU-109, dizajnirane da prodru u čvrste ciljeve kao što su podzemni bunkeri. Ove bombe, težine oko 900 kilograma, mogu da probiju beton do dva metra i ranije su korišćene u napadima na bunkere Hezbolaha. Nosači aviona USS Karl Vinson i USS Hari S. Truman takođe trenutno deluju u regionu.
Napad na Ras Isa je deo šire kampanje pod kodnim nazivom "Operacija Rough Rider" koja je počela 15. marta. Cilj kampanje nije samo da vojno oslabi Huti, već i da ih ekonomski destabilizuje uništavanjem ključne naftne infrastrukture.
Huti su pojačali napade na komercijalne brodove u Crvenom moru i Adenskom zalivu od izbijanja rata između Izraela i Gaze u oktobru 2023. godine. Ovi napadi su poremetili globalnu trgovinu, jer skoro 15 odsto svetskog pomorskog saobraćaja prolazi kroz Crveno more.
U proteklih mesec dana, SAD su pojačale vazdušne napade na jemenske Hute. Jedna od operacija postala je javna nakon što je novinar iz Atlantika slučajno dodat u Signalovu grupu visokih zvaničnika. Predsednik Donald Tramp nedavno je naredio "odlučnu i snažnu vojnu akciju" protiv Huta i zapretio da će ih "potpuno uništiti".
Uprkos gomilanju američkih snaga u regionu, analitičari kažu da nedavni napadi nisu uvod u širu vojnu kampanju protiv Irana, već instrument za jačanje američke pregovaračke pozicije i deo šire strategije za odvraćanje iranskih posrednika. Druga runda razgovora između SAD i Irana o njegovom nuklearnom programu zakazana je za 19. april u Rimu.
Vazdušni napad na Ras Isu treba posmatrati kao napor Vašingtona da poveća pritisak na Teheran uoči pregovora. Takva strategija je u skladu sa pristupom Donalda Trampa da koristi vojnu silu kao sredstvo za jačanje pregovaračke pozicije. Paralelno sa vojnim operacijama, diplomatske aktivnosti su intenzivirane.
Američki izaslanik Stiv Vitkof i iranski diplomata Abas Aragči vode pregovore u cilju postizanja novog sporazuma koji će zameniti onaj iz 2015. godine. Međunarodna agencija za atomsku energiju upozorila je da su razgovori u "veoma kritičnoj fazi", naglašavajući potrebu za sporazumom koji bi omogućio transparentnu i efikasnu verifikaciju iranskog nuklearnog programa.
Glas javnosti/B06S