Procenu su izradili naučnici i bivši američki zvaničnici. Jedan aktuelni predstavnik administracije nazvao je plan kupovine Grenlanda „prioritetnim“ za Trampa.
Prema rečima američkog zvaničnika upoznatog sa situacijom, SAD već sada, u skladu sa postojećim sporazumom između dve vlade, mogu da razmeste dodatne trupe na Grenlandu i prošire svoje vojne i bezbednosne kapacitete u regionu.
Iako su pojedini članovi Trampove administracije izjavljivali da bi SAD mogle da primene vojnu silu radi preuzimanja ostrva sa oko 57.000 stanovnika, drugi predstavnici administracije i saveznici Bele kuće smatraju da je verovatniji ishod pokušaj otkupa ostrva ili sklapanje novog savezništva.
Još jedna opcija koja se razmatra jeste zaključivanje takozvanog sporazuma o slobodnoj asocijaciji sa Grenlandom, koji bi podrazumevao finansijsku pomoć SAD u zamenu za omogućavanje američkog bezbednosnog prisustva na ostrvu. Sjedinjene Države već imaju slične sporazume sa Maršalovim Ostrvima, Federativnim Državama Mikronezije i Republikom Palau.
Uključivanje Grenlanda u taj model moglo bi da zadovolji deo šire Trampove vizije američke hegemonije u Zapadnoj hemisferi, a ujedno bi moglo biti i jeftinije rešenje od direktne kupovine, čija se cena procenjuje na između 500 i 700 milijardi dolara.
Glas javnosti /S04S