Ko god se uputio u Veneciju, želeo je da se provoza gondolom. Gondolijeri su, u svojim prepoznatljivim prugastim majicama, jedan od zaštitnih znakova ovog čudesnog italijanskog grada.
Sada su gradske vlasti u potrazi za ljudima koji bi želeli da obavljaju taj posao.
Trenutno ih ima samo 433 i to nije dovoljno da podmiri potrebe sve većeg broja turista.
Kandidati moraju da budu punoletni, da imaju srednjoškolsko obrazovanje, moraju takođe da zanaju da plivaju, a
mora se pokazati lekarsko uverenje koje dokazuje „zdravu i čvrstu konstituciju“. Ispunjavanje tih preduslova je samo prvi korak do posla gondolijera.
Gondolijeri-početnici prvo moraju da se prijave i prođu kurs obuke pod nazivom Arte del Gondoliere, ili Umetnost gondolijerstva, piše britanski „Guardian“.
U konkurenciji ostaju oni koji dokažu da umeju da veslaju, ili barem pokažu da mogu dalje da razvijaju tu veštinu.
Šta se sve uči na obuci za gondolijere?
-Pomeranje gondole je najvažnija stvar- rekao je Andrea Balbi, predsednik venecijanskog udruženja gondolijera.
Polaznici obuke za gondolijere moraju da obave 30 sati teorijske nastave, tokom kojih će naučiti plovne puteve koji su ekvivalentni kodeksu auto-puta.
Takođe će se učiti engleski i francuski jezik, kao i istorija, umetnost i kultura Venecije, sa posebnim fokusom na način na koji je grad izgrađen i njegove vodene puteve.
Praktična obuka od 10 časova uključuje veslanje gondole sa jednim veslom, pod vođstvom majstora gondolijera.
Venecija se, inače, na gondolijere oslanja još od 1094. godine, a donedavno su taj posao obavljali isključivo muškarci da bi od 2009. ova profesija bila otvorena za sve , ali pre svega za građane EU, bez obzira na pol, piše Eupravozato.
Glas javnost/B10S