Vulin je ocenio da je glavni cilj destabilizacije Srbije njeno skretanje sa puta suverenosti i očuvanja nacionalnih interesa. Prema njegovim rečima, Srbija je poslednja istinski nezavisna država na Balkanu, što je nepoželjno za zapadne centre moći.
"Nestanak suverene, nezavisne Srbije i slobodnog srpskog predsednika u interesu je liberalne elite koja vodi Evropsku uniju, kao i ostataka Bajdenove administracije", istakao je Vulin, dodajući da su lideri poput Aleksandra Vučića, Viktora Orbana i Roberta Fica na udaru zapadnih političkih struktura.
Podsećajući na period posle 5. oktobra 2000. godine, Vulin je naveo da je opozicija tada pristala na otcepljenje Crne Gore, prećutno priznanje Kosova, uništavanje Vojske Jugoslavije i izručenje srpskih lidera Hagu. Danas, prema njegovim rečima, opozicija je spremna da Zapadu plati još veću cenu – priznanje nezavisnosti Kosova, ulazak u sukob sa Rusijom i federalizaciju Srbije kroz posebne autonomne oblasti za Vojvodinu i Sandžak.
"Ako bi do toga došlo, nova vlast bi nacionalizovala NIS i stavila ga pod stranu kontrolu, dok bi Srbija postala član NATO-a", upozorio je potpredsednik Vlade.
Govoreći o ulozi USAID-a, Vulin je podsetio na kritike Ilona Maska i Donalda Trampa, koji su ovu organizaciju nazvali "činijom punom crva". On je istakao da isti politički i obaveštajni centri koji podržavaju opozicione proteste u Srbiji stoje i iza sličnih scenarija u Rusiji i Belorusiji.
"Zanimljivo je da se simbol krvave ruke, korišćen na protestima u Srbiji, pojavljuje i na demonstracijama protiv zatvaranja USAID-a u Vašingtonu. Znamo da to nije slučajnost", naglasio je Vulin.
Vulin se osvrnuo i na svoj susret sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, istakavši da je on "izuzetna politička ličnost" koja ne nameće svoje stavove, već ih brani argumentima.
"Putin voli Srbiju i posvećuje joj posebnu pažnju, koja nije proporcionalna njenoj veličini, već njenom značaju u srcima pravoslavnih Rusa", rekao je Vulin. On je dodao da Rusija ne sme odustati od Srbije, kao ni Srbija od Rusije, uprkos geopolitičkim pritiscima.
Vulin je istakao da će nastaviti borbu za usvajanje zakona o stranim agentima, koji bi regulisao finansiranje nevladinih organizacija i sprečio "ulivanje velikih količina novca u cilju političke destabilizacije Srbije". Kao pozitivan primer naveo je zakonodavne modele Rusije, Kine i Belorusije.
"Ako su Trampu i Masku stvari jasne, šta mi čekamo?", upitao je Vulin.
Potpredsednik Vlade Srbije ukazao je na formiranje vojnog saveza između Hrvatske, Albanije i tzv. Kosova, koji je, prema njegovim rečima, usmeren isključivo protiv Srbije.
"Oni koji su pokrenuli proces obojene revolucije u Srbiji sada podržavaju i ovaj vojni savez. To je deo šire strategije destabilizacije Balkana i eliminisanja Srbije kao nezavisnog faktora", ocenio je Vulin.
Vulin je podsetio na svoje delovanje dok je bio na čelu BIA, istakavši da je tada proteran hrvatski agent Hrvoje Šnajder i razbijene mreže bugarskih i albanskih obaveštajnih struktura u Srbiji. Kao rezultat toga, našao se na meti američkih sankcija.
"Sjedinjene Države pod Bajdenom nisu mi oprostile što sam besprekorno služio interesima Srbije", rekao je Vulin.
Glas javnosti/R02S