"Daćemo narodu da izabere ime. Ja sam mislio da se zove Srbija, ali narod će glasati, ljudi su pametni. Nije stvar samo u stadionu, već u životima naših ljudi, gde će roditelji voditi decu i unuke, gde će provoditi vreme i zabaviti se", poručio je Vučić svojevremeno o Nacionalnom stadionu.
Pompezno je najavio finale Evropske lige za 2028. godinu, kao i finale Evropskog prvenstva za igrače do 21 godine, međutim kako sada stvari stoje od toga neće biti ništa.
Snimci nastali sredinom januara pokazuju da radovi na izgradnji stadiona traju, ali ni blizu očekivanim tempom i već sad je jasno da će doći do probijanja rokova.
Kamen temeljac je udaren početkom maja 2024. godine, a skoro osam meseci kasnije praktično još uvek se udaraju temelji, te tribine još uvek nisu počele da poprimaju planirane obrise.
Dakle, grubi radovi nisu ni blizu od gotovog, a kada se na to sve dodaju dodatni i sitni poslovi - jasno je da će Dunavom još mnogo vode proteći dok se izgradi novi stadion.
Međutim, ono što brine naciju su ukupni troškovi. Prvobitno su procenjeni na 257 miliona, a da bi u međuvremenu ta cifra narasla na skoro neverovatnih milijardu evra, tačnije 960 miliona evra.
Dakle, prema nekim računicama da bi Nacionalni stadion u Srbiji postao isplativ biće potrebno čak 420 godina što zvuči frapantno.
Poređenja radi rušenje i izgradnja novog Nou Kampa koji će izgledati znatno modernije i imati duplo veći kapacitet, te zahteva mnogo više posla koštaće oko 1.5 milijardi evra.
Kapacitet Nacionalnog stadiona u Srbiji će biti 52.000 sedećih mesta, dok će renovirani Nou Kamp moći primiti 105.000 gledalaca te će izgledati super moderno.
U narednim mesecima bi stadion Barselone trebao čak biti i otvoren za odigravanje utakmica što znači da je izgradnja trajala kraće od dve godine.
Ranije je Vučić slavodobitno najavio da će se na Nacionalnom stadionu igrati finale Evra 2027. godine. Srbi su dobili domaćinstvo, ali ne i finalni susret koji je pripao Albancima.
UEFA ne dopušta da se finalni mečevi igraju na stadionima koji nisu u upotrebi najmanje godinu dana što znači da će radovi u Beogradu trajati duže od dve godine.
A kako to obično biva, probijanje rokova znači i dodatne troškove, pa će Nacionalni stadion sigurno biti jedan od najskupljih u istoriji fudbala... A da li će zaista toliko vredeti. To je već teško reći.
Glas javnosti /S06S