Pad nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, koji je izazvao proteste i potresao političku scenu Srbije, otkrio je da pojedini funkcioneri SNS-a imaju mrežu luksuznih nekretnina u inostranstvu koje im, kao u slučaju doskorašnjeg potpredsednika Skupštine Vojvodine Damira Zobenice, služe kao štekovi kada zagusti. Prema ekskluzivnim saznanjima Glasa javnosti, kraljevsku vilu u Trstu vrednu v
Protesti zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu počeli su da tresu do juče naizgled čvrstu i stamenu tvrđavu zvanu SNS, među čijim članovima su počeli da se javljaju strah i neizvesnost. Nikog zato nije iznenadila informacija koju je objavila Marinika Tepić, da se doskorašnji istaknuti član SNS-a i potpredsednik Skupštine Vojvodine Damir Zobenica odselio u Trst sa svojom porodicom, kada je obelodanjeno da je bio jedan od organizatora incidenata koji su prvih dana protesta izbijali na blokadama.
Baš si se pogubio @avucic ako misliš da si Damira Zobenicu spasio tako što si ga pustio da pobegne u Trst u svoju hacijendu! I povede i “brata” Srđana Kruževića? I iznose ukradene pare?
Sad ti kažem - Ništa vam nećemo oprostiti. I od italijanskih vlasti ćemo tražiti sve podatke… pic.twitter.com/xs0LAltLMT
Marinika Tepić je u svojoj objavi na društvenoj mreži X navela da se Zobenica otišao na svoju "hacijendu", a prema saznajima Glasa javnosti, on nije jedini naprednjak koji je za svoj rezervni položaj odabrao ovaj grad, koji je Srbima odavno prirastao za srce.
Zamislite kad jedan Zobenica, treći ešalon, ima vilu u Trstu. Šta onda imaju Vučići, Mali, Brnaba, Vučević i ostali iz same glave zvečarke. To se brani životom.
— Aleksandar ???????? ???????? ???????????? (@JLisce) December 21, 2024
Prema podacima Poreske uprave Italije, oko 4.000 državljana Srbije trenutno živi u Trstu, dok je u široj okolini prijavljeno njih 18.000, a Srbi su poslednjih godina, uz Austrijance i Mađare bili glasvni kupci nekretnina u tom gradu na severu Italije, nekada omiljenom mestu za šoping Jugoslovena, jer se za cenu garsonjere u Beogradu tamo može kupiti jednosoban ili dvosoban stan. Godišnje se građanima Srbije u Trstu proda oko 15 do 20 stanova, a prema našim izvorima, državljani Srbije su zadnjih godina postali vlasnici 4.275 stanova i kuća.
Ima i onih koji umesto stanova kupuju raskošne vile., a prema ekskluzivnim saznajima Glasa javnosti iz izvora iz gradske uprave Trsta, doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, u Trstu poseduje vilu na ekskluzivnoj lokaciji, plaćenu 3,5 miliona evra. I ne smo to,kako saznajemo, za renoviranje ove luksuzne nekretnine je plaćeno još oko milion evra.
Mnogi novi bogataši Srbije su kupili stanove u Trstu... svi za keš. Samo 600km od BG-a, na moru, jeftinije od Ljubljane. Znam za ovo jer sam nekada živeo u Trstu i imam prijatelje tamo. Novi bogataši kao Zobenica...
Novac utrošen za obnovu ove luksuzne nekretnine, svedoči o bogatstvu kojim raspolažu visoki funkcioneri vladajuiće stranke, i njihovim planovima da obezbede sebi leđa u slučaju domaćih političkih oluja.
Trst je pun naših koji su preko poslova sa državom došli do velikih para. U poslednjih par godina su kupovali stanove, i podigli cene nekretnina.
Vesićeva poseta Trstu u maju 2024. godine, kada je učestvovao na Privrednom forumu Srbija-Italija, sada se sagledava u novom svetlu. Iako je tada govorio o potrebi privlačenja italijanskih investicija u infrastrukturne projekte Srbije, mnogi se pitaju da li su neki od tih susreta imali i privatni karakter, usmeren ka ostvarivanju ličnih interesa. Dok javnost iščekuje odgovore, a politička scena Srbije prolazi kroz turbulentne promene, Trst se sve više profilisao kao simbol bekstva i luksuza za one koji žele da se distanciraju od rastućih tenzija kod kuće.
Goran Vesić, bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, podneo je ostavku 4. novembra 2024. godine nakon urušavanja nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojem je poginulo 14 osoba. Nakon ostavke, Vesić je 21. novembra 2024. godine uhapšen pod optužbom za izazivanje opšte opasnosti, što je krivično delo za koje je zaprećena kazna do 12 godina zatvora. Tokom pritvora, Vesić je započeo štrajk glađu, a njegovo zdravstveno stanje se pogoršalo, zbog čega je 26. novembra prebačen u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici. Sledećeg dana, 27. novembra, sve optužbe protiv njega su odbačene i pušten je na slobodu. Nakon puštanja iz pritvora, Vesić se povukao iz javnosti, a njegova porodica je saopštila da će se fokusirati na oporavak i odbranu. Trenutno nema dostupnih informacija o njegovim daljim planovima ili aktivnostima.
Povodom ovog slučaja, Glas javnosti javno pita predsednika Vučića:
-Da li ste upoznati sa informacijama da su visoki funkcioneri SNS-a, poput Gorana Vesića i Damira Zobenice, poseduju luksuzne nekretnine u Trstu?
- Da li smatrate da je prihvatljivo da visoki državni funkcioneri, dok obavljaju javne funkcije, poseduju nekretnine u inostranstvu? Kako objašnjavate činjenicu da mnogi od njih biraju Trst kao svoj "rezervni položaj"?
- S obzirom na to da su brojni funkcioneri SNS-a stekli značajnu imovinu u inostranstvu, kakve mere planirate da preduzmete kako biste povratili poverenje građana i osigurali transparentnost u radu državnih službenika?