Povodom izjave Nikole Selakovića, ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koji je nedavno u Babušnici svečano dodelio 130 boračkih spomenica i istakao da će ovo priznanje dobiti svi učesnici ratova na prostoru bivše Jugoslavije koji su se od 1990. do 1999. godine borili za svoju zemlju, predsednik Srpske radikalne stranke naglašava da i robijaši imaju pravo na status borca. Podsetimo, reč je o ispunjavanju dužnosti države prema učesnicima rata po Zakonu o pravima boraca, ratnih vojnih invalida, mirnodopskih vojnih invalida, civilnih invalida rata i palih boraca.
Na naše pitanje da li osuđenici, među kojima su Milorad Ulemek Legija, Sretko Kalinić, Nenad Bujošević Rambo, Branko Berček i ostali imaju pravo na pomenute boračke spomenice, Vojislav Šešelj kaže da nema razloga da im to bude uskraćeno.
- Po mom mišljenju svako ima pravo na taj status. Nisu oni na robiji zbog onoga što je bilo u ratu, nego posle rata. Što se mene tiče, kada bih došao na vlast, ja bi ih sve pomilovao. Ja sam se trudio da činim nešto u tom pravcu, ali nisam uspeo - navodi Šešelj, a na pitanje da li je sada trenutak da se pokrene inicijativa za to dodaje:
- To bi bilo dobro ako se vratim u Skupštinu Srbije. Ja bih to odmah uzeo na sebe. Očekujem da će njihovi nekadašni saborci i prijatelji glasati za Srpsku radikalnu stranku. I ja bi trebalo da dobijem tu spomenicu, ali mi niko ništa ne govori, niko me ne pominje, a učestvovao sam u ratu. Ako se radikali nađu u Skupštini pokrenućemo to pitanje jer više desetina hiljada ljudi ima pravo na to. Pokrenućemo i za ljude iz Republike Srpske Krajine, koji nisu na tim spiskovima. Borci Republike Srpske Krajine, koji žive u Srbiji, moraju biti obuhvaćeni. Takođe, još jedno od pitanja koje ćemo pokrenuti su kazne koje su nezakonito izrečene - ističe lider radikala.
Glas javnosti: Koga treba pitati zašto se ne primenjuje zakon po kojem kazne od 40 i 30 godina treba po sili zakona smanjiti na 20 godina?
Šešelj: To još nisam proučio, da vam iskreno kažem. Jel sada postoji kazna od 30 godina?
Glas javnosti: Ne, izbrisana je.
Šešelj: Može li se sada izreći kazna od 30 godina?
Glas javnosti: Ne može. U Srbiji je 1. decembra 2019. godine stupio na snagu Zakon o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika u čijem članu 5, stav 1 piše da su iz kaznenog sistema Republike Srbije izbrisane kazne od 30 i 40 godina, ali sudovi to ne primenjuju.
Šešelj: Znači 20 godina, pa doživotna?
Glas javnosti: Da.
Šešelj: Da li ste sigurni?
Glas javnosti: Da. Pisali smo o tome u našem tekstu „ Ekskluzivno – Legija i članovi zemunskog klana na slobodi po sili zakona“.
Šešelj: Oko toga ću se naročito angažovati, samo moram da proučim.
Podsetimo Odbor za ljudska prava iz Leskovca i Dragutin Vidosavlejvić, pravni operativni saradnik ovog Odbora su 5. septembra 2022. na konferenciji za novinare u Medija centru u Beogradu istakli da sudovi u Srbiji i dalje krše Ustav, ratifikovani međunarodni ugovor i Krivični zakonik Srbije i okrivljenima izriču kazne od 30 i 40 godina koje više ne postoje. Najnoviji primeri kršenja ovog zakona su presude Višeg suda u Beogradu, po kojima je Zoran Marjanović osuđen na 40, a Jelena Špagović na 30 godina zatvora.