Kako je istakao, Srbija je među onim državama koje su dobrodošli kao partneri.
Pojasnio je da se BRIKS do sada razvijao kao organizacija koja se postepeno širila, ali koja je istovremeno praktikovala formate "outreach" i BRIKS plus.
"Outreach podrazumeva blisko susedstvo: na primer, kada je predsedavala Južna Afrika, ona je pozivala uglavnom afričke zemlje. A BRIKS plus znači pridruživanje država iz drugih regiona, između ostalog i po principu koordinacione uloge koje te države imaju u istovrsnim multilateralnim strukturama", naveo je Rjabkov u intervjuu za Politiku.
Kako je rekao, BRIKS sada želi da otvori vrata zemljama koje su zainteresovane za produbljenu saradnju u sferama zanimljivim za njih, kako bi mogle da uzmu maksimalno učešće u efektivnom radu.
"Srbija je, kao jedan od naših najpouzdanijih partnera u Evropi i tradicionalno prijateljska zemlja koja je s Rusijom povezana mnogim nitima u raznim oblastima, među onima koji su nam dobrodošli kao partneri", naveo je Rjabkov.
Naglasio je da BRIKS podrazumeva poštovanje suverenog izbora i da nikoga ni na šta ne primora, iako je u interesu da se dinamika približavanja BRIKS-u nastavi.
Glas javnosti /B03S