Ova Rezolucija je jedna od onih, pored Povelje UN, koja je temelj međunarodnog poretka i garant suvereniteta, slobode i nezavisnosti država i naroda.
Stoga, svako potpis u vezi Kosova i Metohije je nevažeći.
Pogledajmo šta piše u članu 1. Rezolucije 2131 Ujedinjenih nacija:
„Ni jedna država nema pravo da interveniše, direktno ili indirektno iz bilo kog razloga, u unutrašnje ili spoljne poslove bilo koje države. Stoga, oružana intervencija i bilo koja druga mešanja ili pokušaji pretnje protiv zemlje ili protiv njenih političkih, ekonomskih i kulturnih elemenata se osuđuju.“
Član 2. naglašava i eksplicitno obavezuje sve članice, ali i nečlanice UN, na sledeći način:
„Nijedna država ne može da koristi ili podstiče upotrebu ekonomske, političke ili bilo koje druge mere iz koje bi sebi obezbedila prednost i korist. Takođe, nijedna država ne sme organizovati, pomagati, podsticati, finansirati, izazivati ili tolerisati subverzivne, terorističke ili oružane aktivnosti usmerene ka nasilnoj smeni režima bilo koje druge države.“
A šta tek reći za sadržaj člana 5. kojim se nalaže i garantuje:
„Svaka država ima neotuđivo pravo da izabere svoj politički, ekonomski, socijalni i kulturni sistem, bez mešanja u bilo kom obliku od strane drugih država.“
Dakle, „Deklaracija o nedopustivosti mešanja u unutrašnje stvari država i o zaštiti nezavisnosti i suvereniteta“, koja je usvojena Rezolucijom 2131 (HH) davnog 21. decembra 1965. godine, pored preambule u deset paragrafa u kojima se naglašavaju ključne odredbe Povelje UN, ima ukupno osam obavezujući članova.
Na platformi i sadržaju upravo te deklaracije su u narednim decenijama usvajane brojne i itekako važeće: konvencije, povelje, protokoli i brojni drugi propisi. Na njenim osnovama je, konstituisan, recimo, današnji OEBS, kao važan činilac očuvanja bezbednosti, nezavisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta država. Naravno, kada deluje nepristrasno.
Glas javnosti/Koreni.rs