Premijerka Ana Brnabić rekla je da predsednik Vučić nije čovek kome se serviraju ultimatumi, ali da očekuje izuzetno teške razgovore u Vašingtonu. Povodom izbora u Crnoj Gori.
-O ultimatumu nema reči. Srbija danas nije u takvoj poziciji da joj bilo ko daje ultumatume, predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije državnik te vrste. Srbiji su mogli da se serviraju ultimatumi nekada, danas svakako ne. I to znaju i poštuju svi strani državnici i lideri u inostranstvu-, rekla je Brnabićeva
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kaž da će u Vašingtonu pritisci biti veliki i na državu i na predsednika Vučića, ali da ultimatum nije put za rešavanje problema.
Dačić je rekao da ishod zavisi od toga šta ko očekuje od sastanka.
-Uvek se govorilo samo o oblikovanju nekog ekonomskog okvira, svemu onome što bi moglo da spada u normalizaciju odnosa, ali što se tiče svakodnevnog života ljudi, infrastrukture, putne, železničke, uspostavljanja slobode kretanja robe, kapitala-, naveo je ministar.
S druge strane, kako je dodao, ako neko očekuje da to bude spektakularan sastanak, u smislu da se pojavi neki politički okvir i da se priča o statusu, tu je stvar već potpuno nepripremljena.
-Ako neko misli da će kroz neku skrivenu agendu izvršiti pritisak na Srbiju, ubeđen sam da će predsednik Vučić odgovoriti onako kako je to u našem nacionalnom i državnom interesu-, rekao je Dačić.
Objasnio je da politički sporazum nije ni pripremljen. "Svi bi voleli da reše to pitanje, ali to pitanje može biti rešeno samo kompromisom", istakao je ministar.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić kaže da će srpska delegacija i predsednik Vučić u Vašingtonu predstaviti agendu ekonomske saradnje Beograda i Prištine koja može potpuno da promeni paradigmu odnosa Srba i Albanaca.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić kaže da će srpska delegacija i predsednik Vučić predstaviti agendu ekonomske saradnje Beograda i Prištine, koja može potpuno da promeni paradigmu odnosa Srba i Albanaca.
Ukazuje da razgovori neće biti jednostavni i laki jer, kako kaže, u albanskim medijima potpuno dominira tema kao da je sudnji dan, a njihovi predstavnici najavljuju da će govoriti o povezivanju Kosova i Albanije, i Kosova i Severne Makedonije.
-Mi smo se spremili za ozbiljne projekte o saradnji nas i Prištine, pripremili smo široko paletu projekata – infrastrukturne projekte i šansu za mlade privrednike, ali smo i spremni da štitimo srpski interes radeći na jačanju ekonomskih veza-, rekao je Đurić.
Očekuje da na sto budu stavljene i teške političke teme.
-Ukoliko do toga bude došlo, svi oni koji prate srpsku politiku prethodnih osam godina mogu da znaju da će odgovor države Srbije na konstruktivne predloge biti odgovoran, ali ćemo uvek biti spremni da kada je potrebno i odbijemo ono što nije u interesu Srbije-, rekao je Đurić.
Američki kongresmen i albanski lobista Eliot Engel izjavio, uoči razgovora Beograda i Prištine u Beloj kući, da bi konačni dokument trebalo da dovede do uzajamnog priznanja, ali sumnja da se tako nešto može postići, jer se, kako je rekao, predsednik Srbije Aleksandar Vučić usprotivio stavljanju uzajamnog priznanja na sto.
Engel je rekao da je srpska delegacija iznela da će razgovori biti deo pregovora o ekonomskim pitanjima.
-Iako nema ništa loše u ekonomskom rastu i ekonomskom razvoju, politički sukob zahteva politička rešenja-, naveo je Engel u saopštenju.
Kaže i da su predstojeći razgovori između čelnika beograda i Prištine u Vašingtonu pozitivan korak, ali smatra da bi konačno rešenje trebalo da sadrži neke ključne principe.
Engel smatra da "konačni sporazum" treba da otvori put ka tome da Kosovo i Srbija budu deo severnoatlantskih struktura, uključujući Evropsku uniju i NATO, kao i da garantuje punopravno članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama i drugim važnim međunarodnim organizacijama
Kosovski premijer Avdulah Hoti izjavio je da se delegacija Prištine sa delegacijom Beograda sastaje samo radi uzajamnog priznavanja.
Avdulah Hoti je ponovio da je uzajamno priznavanje jedina formula za normalizaciju odnosa.
-Sa Srbijom se sastajemo samo radi uzajamnog priznavanja, ne sastajemo se zbog drugih stvari. Po savetu naših međunarodnih prijatelja, u ovom slučaju Sjedinjenih Američkih Država, zasedamo da se dogovorimo o agendi ekonomske saradnje, ali sve je u funkciji normalizacije odnosa, što znači uzajamno priznavanje-, istakao je Hoti.
Prema njegovim rečima, ne postoji druga formula, što su jasno stavili do znanja od prvog dana rada kosovske vlade.
-Na samitu u Parizu, kao i u komunikaciji koju smo imali sa glavnim centrima u EU, ali i u SAD, rekli smo da je uzajamno priznavanje jedino rešenje za normalizaciju odnosa u između Kosova i Srbije. Verujem da je takav pristup sada potpuno jasan našim međunarodnim prijateljima-, ocenio je Hoti.