"Imajući u vidu da smo zakazali sednicu Odbora za kulturu i informisanje, samo sa tačkom dnevnog reda REM, odnosno izbor kandidata za Savet REM-a, da pozovem studente blokadere i sve ostale da prekinu sa blokadom javnog medijskog servisa RTS", kazala je Brnabić na konferenciji za medije u Skupštini Srbije.
Ona je istakla da su, kao i na sve zahteve poslanike sadašnje opozicije, a nekadašnje vlasti, i na ovaj zahtev reagovali promptno.
"Uveli smo princip i praksu da na sve zahteve poslanika koji su nekada bili na vlasti, a sada su poslanici opozicije reagujemo promptno, te smo sazvali devetu sednicu Odbora za ponedeljak, 28. april, u 15 časova", kazala je Brnabić.
Ana Brnabić izjavila je da vlast nema nikakvih problema da razgovara sa opozicijom o bilo kojoj temi, a posebno o tako važnoj temi kao što su sloboda medija i Regulatorno telo za elektronske medije, ali da predstavnici bivše vlasti ne mogu o tome da drže pridike.
Brnabić je na konferenciji za novinare u Skupstini Srbije podsetila kakvo je stanje u medijima bilo pre 2012. i citirala izveštaj koji je usvojen 2011. godine na Skupštini Evropske federacije novinara, a kada je, kako je navela, istaknuto da su novinari u Srbiji osiromašeni, poniženi, ućutkani i uplašeni.
"To je bilo dok su na vlasti bili ovi koji nam danas pričaju o slobodi medija i drže pridike o izboru članova saveta REM-a. Evropski parlament je rezolucijom januara 2011. godine izrazio zabrinutost zbog kontrole medija i mešanja u medijski sektor, zbog napada i pretnji srpskim novinarima, kao i zbog nedovoljnog pristupa internetu građanima Srbije što je neophodno za slobodu medija. Takve probleme mi danas u Srbiji nemamo", ukazala je Brnabić.
Ona je dodala da je Savet za borbu protiv korupcije, koji je tada vodila Verica Barać, 2011. u svom izveštaju, zaključio da je nad medijima u Srbiji vršen snažan politički pritisak i da je nad medijima u Srbiji vlast predvođena Demokratskom strankom uspostavila potpunu kontrolu.
Glas javnosti/T01S