Naime, Trendafilova je na sastanku sa EU upozorila da se ova institucija suočava sa neprestanim pritiscima i da su ponovljeni pozivi da Ustavni sud Kosova preispita odluku iz 2015. godine koja je omogućila osnivanje ovog suda. Zbog ovih pritisaka, javila se mogućnost da se sud iz Haga premesti u Prištinu, što znači da bi sud izgubio svaki smisao i kredibilitet koji je, doduše, i do sad bio upitan.
Trendafilova je ovom prilikom takođe napomenula da bi se, ukoliko kosovska vlada nastavi sa ovakvim naporima, moglo pokušati sa izmenama i dopunama Zakona za pomilovanje za one koji su osuđeni od strane Specijalizovanih veća, ili sa seobom sedišta ili arhiva na Kosovo, ili pak oboje.
Dekan Fakulteta za bezbednost „Edukons“ Miroslav Bjegović smatra da ovakav plan Prištine veoma opasnim i veruje da ima veze s pokušajem da na ovaj način oslobode Hašima Tačija i Kadrija Veseljija iz Haga.
"Kosovska strana od početka vrši ogromne pritiske na ovaj sud, a za to sada imamo i potvrdu same predsednice suda. Nije mi jasno zašto ne imenuje ko pritiska sud i da li ti pritisci dolaze i od evropskih i američkih zvaničnika. Poznato je i da albanski lobi ima dosta novca i da su ozbiljno uključeni u lobiranje za ovu stvar", istakao je Bjegović u razgovoru za Alo.
On je dodao da je veliki problem to što bi ovakav pokušaj doprineo zastrašivanju mnogih svedoka koji su spremni da svedoče o zločinima OVK i zbog čega bi mnogi odustali od svedočega, prvenstveno zbog straha po ličnu bezbednost.
"Ako bi se ovako nešto desilo, rad Specijalizovanog suda bi bio blokiran. Međutim, nadam se da ovakvi pokušaju neće proći jer bi EU i sam Brisel doveli u pitanje njihovu ulogu i odgovornost u ovom procesu", smatra Bjegović.
Podsetimo, od početka rada ovog suda u Prištini se piše peticija za njegovo ukidanje ili premeštanje u Prištinu, a do sada je prikupljeno više od 25.000 potpisa. Uporedo sa tim, drugi deo političkog establišmenta smatra da bi ovaj sud trebalo da sudi i Srbima za navodne zločine na Kosovo i Metohiji.
"Za pretpostaviti je da će novi saziv prištinskog parlamenta pokušati da traži ili utiče da se ovaj sud prebaci u Prištinu, ali mislim da neće u tome uspeti jer su u EU svesni kakva bi problem nastao. To ne bi bilo samo fizičko prebacivanje već bi se tu našle i arhive i poverljiva dokumenta koja se tiču zaštićenih svedoka", napominje Bjegović.
S druge strane, zna se na osnovu čega i na koji način je sud u Hagu osnovan, zbog čega Miroslav Bjegović veruje da nije moguće ni na koji način promeniti namenu ovog suda.
"Ukoliko Priština želi da sudi i Srbima za potencijalne ratne zločine onda bi morala da osnuje i neki novi sud jer ovaj ne bi mogao da menja svoju osnovnu namenu", dodaje on.
Govoreći pred predstavnicima šefova misija država članica Evropske unije (EU) u Hagu Trendafilova je upozorila da će se, kako napreduju sudski procesi, pritisci verovatno povećavati u različitim oblicima.
Inače, predstavnici Specijalnog suda redovno podnose izveštaj pred diplomatskim predstavnicima država EU koje su glavni finansijeri rada Specijalnog suda. Za adekvatno funkcionisanje Specijalnog suda EU izdvaja više od 40 miliona evra godišnje.
(Glas javnosti)