Marko Veković, profesor sa Fakulteta političkih nauka, kazao je da većina analitičara izbegava da priča o propuštenoj šansi deetatizacije Crkve.
„Od 2000. godine i od vlade Zorana Đinđića mi živimo proces etatizacije crkve, koji je doveo do ovoga danas, gde je Srpska pravoslavna crkva izgubila Ustavom garantovanu autonomiju, ne bi li očuvala neke svoje društvene, političke i finansijske interese“, rekao je Veković.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, komentarišući sastanak patrijarha Porfirija sa ruskim patrijarhom Kirilom i predsednikom Vladimirom Putinom, kako su „ruska država i ruska crkva uvek radile zajedno i da između njih već decenijama postoji simfonija.
„Naša crkva neretko misli drugačije od nas po nekim pitanjima, ali naša crkva neće da ruši državu Srbiju uprkos naporima pojedinih krugova oko crkve ili manjinskih krugova unutar crkve“, naveo je Vučić.
Izjave patrijarh Porfirija u Moskvi (koji je viđen kao deo liberalnije struje kada je došao na čelo SPC), ipak nisu iznenađujuće, smatra Veković.
„Ako ste pratili pažljivo kako se odvijao taj proces od izbora patrijarha Porfirija, meni se čini da nema mesta za nekim prevelikim iznenađenjima, jer Crkva u ovom trenutku želi da čuva neke svoje interese – zbog toga će doći u jedan zagrljaj države koji je uvek loš, pre svega po Crkvu“, smatra on.
Glas Javnosti/ N01S