Međutim, sednica je odmah obeležena protestima opozicije i optužbama na račun legitimiteta njenog održavanja.
Vidi skupština...
— Zlajabgd (@Zlajabgd1) November 22, 2024
narodna skupština pic.twitter.com/YpD0GkpbJ6
Na samom početku sednice, deo opozicionih poslanika podigao je transparente sa simbolima krvavih ruku, izražavajući time protest protiv vlasti. Radomir Lazović, kopredsednik Zeleno-levog fronta, izjavio je da jedini prihvatljiv ishod ove sednice može biti usvajanje studentskog zahteva i konstatacija ostavke vlade. Takođe, ZLF je uputio zvaničan zahtev da zakon o obrazovanju bude posebna tačka dnevnog reda.
Sličan stav izneo je i Pavle Grbović, predsednik Pokreta slobodnih građana, koji je ocenio da je današnja sednica nelegitimna i da bi se u Skupštini moglo raspravljati samo o zakonu o visokom obrazovanju i ostavci premijera Miloša Vučevića.
Pokret „Mi - snaga naroda“, predvođen Branimir Nestorovićem, saopštio je da neće prisustvovati sednici, uz obrazloženje da je konstatacija premijerove ostavke jedina tema koja bi trebalo da bude na dnevnom redu. Ovaj pokret smatra da je politička kriza u Srbiji dostigla nivo u kojem je neophodno formiranje tehničke vlade radi organizovanja fer izbora.
U međuvremenu, studenti Pravnog fakulteta, koji već danima organizuju proteste, najavili su blokadu raskrsnice Kneza Miloša i Bulevara kralja Aleksandra u 11:52, kao deo svojih akcija građanskog otpora.
S obzirom na oštre podele među političkim akterima, u holu Skupštine Srbije najavljeno je čak 22 konferencije za novinare. Opozicioni lider Miroslav Aleksić ocenio je da će ove konferencije faktički predstavljati „paralelnu sednicu parlamenta“, budući da opozicija ne priznaje legitimnost zvanične sednice.
Među zakazanim konferencijama, prva je ona Stranke slobode i pravde u 11 sati, dok će se poslanici Zeleno-levog fronta obratiti 15 minuta kasnije. Konferencije vladajuće Srpske napredne stranke planirane su u više termina tokom dana, zaključno sa poslednjom u 18 sati.
Iako je prolećno zasedanje Skupštine Srbije formalno započeto, već prvi sati sednice pokazuju da se politička kriza u zemlji produbljuje. Sa jedne strane, opozicija osporava legitimitet sednice i zahteva konstataciju ostavke premijera, dok vlast insistira na punom dnevnom redu. Blokade, protesti i bojkot pokazuju da političke tenzije ne jenjavaju, a rešenje ove krize i dalje ostaje neizvesno.
Glas javnosti/D01S