Glas Javnosti

"Zamena posade na Titaniku": Opozicija o imenovanju Đure Macuta za mandatara

Politika
Autor: Glas javnosti

Imenovanje profesora dr Đure Macuta za mandatara nove Vlade Srbije, koje je 6. aprila 2025. godine saopštio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, izazvalo je burne reakcije među opozicionim strankama.

Iako je Macut, ugledni endokrinolog i akademik bez političkog iskustva, predstavljen kao figura koja bi mogla uneti stabilnost i stručnost u upravljanje državom, opozicija uglavnom smatra da njegov izbor ne menja suštinu političke situacije u zemlji, već da služi kao produžetak vlasti Aleksandra Vučića.

Vučićev pokušaj da kupi vreme


Imenovanje Đure Macuta, endokrinologa bez ikakvog političkog ili iskustva u upravljanju sistemima, za mandatara za sastav Vlade Srbije, predstavlja pokušaj Aleksandra Vučića da kupi vreme opstanka na vlasti, ocenio je danas predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas.

On je u pisanoj izjavi ocenio da Vučićev izbor mandatara „nije demonstracija snage, već očigledan znak panike i potpune nesposobnosti da se upravlja krizom koju je sam proizveo“.

„Izbor Macuta, koji je svojevremeno potpisao podršku listi SNS i govorio na stranačkim mitinzima, nije imenovanje mandatara – to je postavljanje još jednog poslušnog izvršioca Vučićeve volje. Sve će, kao i do sada, raditi Vučić sam, uz logističku podršku svog brata i kumova. Takva Vlada Srbije biće još jedan oblik Vučićeve apsolutne vlasti, lišen legitimiteta, kontrole i odgovornosti“, ocenio je lider SSP.

Ocenio je da građani Srbije „ne žele još jednu nesposobnu Vladu“ već da „traže funkcionalnu državu, vladavinu prava i institucije koje rade za javni interes a ne za jednog čoveka“.

„U Srbiji su institucije obesmišljene, izbor delegitimizovani, a građani obespravljeni i jedino rešenje je formiranje prelazne, stručne vlade, koja bi pripremila fer i slobodne izbore, stabilizovala institucije i zaustavila dalje urušavanje sistema“, dodao je Đilas.

Stranka "Srbija centar" (SRCE) bila je među prvima koja je izrazila svoje neslaganje, ističući da je imenovanje Macuta tek kozmetička promena u režimu koji, prema njihovim rečima, karakterišu "nasilje i pljačka". U svom saopštenju naveli su da "za građane Srbije potpuno je nevažna činjenica da li je na čelu vlade Đuro Macut, Miloš Vučević ili Ana Brnabić, ako je svima jasno da je Aleksandar Vučić poslovođa". Opozicija ovim sugeriše da Macut, uprkos svojoj stručnoj biografiji, neće imati stvarnu moć, već će biti još jedan u nizu premijera koji slede direktive predsednika.

Nova Demokratska stranka Srbije (NDSS), predvođena Milošem Jovanovićem, uporedila je imenovanje Macuta sa "zamenom posade na Titaniku kojim upravlja Aleksandar Vučić". Prema njihovom stavu, Srbija se nalazi u dubokoj političkoj i društvenoj krizi, a nova vlada, bez obzira na mandatara, neće moći da spreči "brodolom". Jovanović je naglasio da je jedino rešenje formiranje prelazne vlade koja bi pripremila poštene izbore, što je zajednički zahtev većine opozicionih stranaka.

Sličan stav izneo je i Janko Veselinović iz Pokreta za preokret, koji je istakao da u "autokratskom režimu" poput ovog nije bitno ko je premijer, jer stvarnu vlast drži Vučić. "On odlučuje ko će biti uhapšen, ko će izvoditi radove, kako će izgledati mediji. Ne može samo da odlučuje u ime pobunjenih studenata i naroda, a ovo imenovanje tu ništa neće promeniti", poručio je Veselinović.

Pitanje legitimiteta i poziv na izbore

Dušan Radosavljević, zamenik predsednika Pokreta obnove Kraljevine Srbije (POKS), izrazio je sumnju u legitimitet buduće vlade, tvrdeći da aktuelna Skupština Srbije "nema većinsku podršku naroda". Prema njegovim rečima, Macut, uprkos svojim profesionalnim kvalitetima, neće moći da upravlja zemljom samostalno, jer su institucije urušene, a Vučić drži sve poluge vlasti. Radosavljević je ponovio zahtev opozicije za slobodnim i demokratskim izborima, koje bi organizovala prelazna vlada narodnog poverenja.

Opozicioni lideri takođe su ukazali na to da je izbor Macuta, univerzitetskog profesora i lekara, možda pokušaj vlasti da smiri proteste studenata i akademske zajednice, koji traju od kraja 2024. godine. Međutim, SRCE smatra da je to samo "pokušaj da se obrne odelo na naličje", dok pravi problemi – poput neispunjenih zahteva studenata i građana – ostaju nerešeni.


Glas javnosti/N01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR