Ove nedelje u Beogradu igra još jednu od svojih glavnih uloga: srpskog prevaranta.
Suočen sa talasom protesta izazvanim pogibijom 15 ljudi u urušavanju krova železničke stanice u Novom Sadu – incidentom za koji se široko smatra da je rezultat endemske korupcije u zemlji – Vučić je opoziciji ponudio, kako je rekao, „savetodavni referendum“ o njegovom predsedništvu.
On bi podneo ostavku ako bi većinom to izglasali. Srećom po Vučića, nema šanse da izgubi.
Zahvaljujući njemu, izbori u Srbiji su toliko napeti kao i oni u Severnoj Koreji, ali patetike i loše glume nikada ne nedostaje.
Kao i sve reprize, u ovoj fazi je pomalo dosadno. Ne menja se čak ni loš momak – uvek je Kosovo. Uprkos tome, izgleda da se EU nije umorila od nakaznog šoua srpskog moćnika. U stvari, oni žele još.
„Dragi Aleksandre, obavezao si se da sprovodiš reforme, posebno u pogledu vladavine prava i demokratije“, rekla je predsednica Komisije Ursula fon der Lajen u Beogradu prošlog oktobra.
„I pokazali ste da vaše reči prate dela“.
Lokalna opozicija je nešto oštrija u svojim kritikama. Kako navodi CRTA, nezavisna nevladina organizacija, studentski protesti nikada nisu bili toliko rasprostranjeni, čak ni u doba Slobodana Miloševića, starog Vučićevog šefa.
Predsednik je na izveštaj odgovorio ponudom za referendum, sugerišući da bi možda želeo da pređe sa drame na komediju.
Glas javnosti/D01S