Video je objavila na društvenim mrežama, a njega je na svom Instagramu prenela voditeljka Alisa Jovanović.
‘Ima li ovo smisla, na plaži sam, 8 sati ujutro. Pazi ovo, pazi ovih rezervacija. Gle, svi hoćemo turiste, svi želimo da pare troše, ali ima li ovo smisla. Da nema mesta za doći u 8.30 i staviti peškir zbog toga što... Uzela sam vazduh koliko sam uzrujana. Neću imenovati imenom i prezimenom koji su to tipovi gostiju. Ali ću samo reći da su moji Austrijanci i Nemci ljuti ko psi. Traže od mene, budući da ja jedina pričam Nemački, da nešto napravim. Katastrofa, katastrofa!‘, govorila je ona dok je snimala peškire postavljene jedan do drugog. Na njima je postavljeno kamenje kako ih vetar ne bi odneo, a vlasnika nema u blizini.
U komentarima ispod videa koji je u međuvremenu nestao sa Instagrama, javila se gomila ljudi, više manje s istim savjetom - da ih uzme i baci.
"Mesto je javno, uzmeš i makneš. Ovo se može shvatiti kao ostavljen ili bačen peškir", "Pokupiš sve peškire i staviš na kraju plaže na jednu veliku gomilu pa neka preturaju ceo dan dok ne nađu svoj.", Ovo je sve rešeno lepo u Puli... Prođu komunalci ujutro i sve u smeće. Jutarnje čišćenje plaže", smenjivali su se komentari.
Nekima je smetalo što je izdvojila zapadne turiste kao bitnije ispred naših.
"Čuj Austrijanci, Nemci ljuti kao psi…Eto kao oni su nešto puno bolji od nas Balkanaca. Ma dajte molim vas. Očima sam svojim veće stoke videla od tih bas nabrojanih. Nego im muka sto se ne tretiraju kao kraljevi, što ih ne čeka mesto. A da ne kažem koliko puta mi je neka baba iz Nemačke skoro legla na peškir. Sve ok, možda jeste malo preterivanje, ali hvaliti određene nacije, totalno nije ok.", napisala je jedna gospođa.
Da je problem u ceni, bio je stav drugih.
- Kad ležaljka i suncobran ne bi bili 30 € možda bi malo više ljudi rentalo iste.", "Na na takvu plažu ne bih nikad otišla, strašno je", "Toga u Grčkoj nema hvala bogu, a ko ide u Hrvatsku na more, sam je kriv. Platiš kao budala, a ništa ne dobiješ, idi u Grčku za te pare, pa si tamo kao bog!!!", bili su samo neki od komentara.
Uglavnom su se svi složili da bi takve peškire trebali pokupiti komunalni redari, a neki su primetili da se to u većini gradova na obalama Jadrana to i radi.
U Tivtu su prošle godine doneli odluku da se "čuvari plažnog mesta" neće tolerisati, a tom prilikom su odredili i visoke kazne - 100 evra za fizička i do 7.000 evra za pravna lica.
- Službenici Komunalne policije upozoravaju korisnike plaža da će oni koji na plažama ostavljaju ove predmete biti kažnjeni, a stvari će biti uklonjene sa plaže, saopštili su tom prilikom iz Sekretarijata za inspekcijski i komunalni nadzor.
Opština Kolan na Pagu prošče godine je sprovela akciju sakupljanja peškira s plaže.
- Važno je da svi posetioci plaže budu svesni svoje odgovornosti prema okolini i drugim ljudima i pridržavaju se pravila kako bi se stvorilo ugodno i sigurno okruženje za sve. Uklonjene predmete možete pokupiti ispred igrališta u Mandrama, saopštili su iz Opštine.
Na Novom Vindolskom „ostavljače“ rekvizita na plaži čekaju kazne od oko 200 evra.
Glas javnosti/B06S