Glas Javnosti

OSVETITE ME ILI ME UBIJTE!

Lični stav
Autor: Glas javnosti

Preminula je najkontroverznija ličnosti moderne Francuske - Žan Mari Le Pen.

Žan-Mari le Pen, lider francuske krajnje desnice, otac sadašnjeg šefa @Nacionalnog okupljanja@, Marin Le Pen, bio je kontroverzna ličnost, više puta kažnjavan zbog osporavanja zločina  koje sam nije počinio.

Protivio se Evropskoj uniji  a usmerio  se na francusku tradicionalnu kulturu i visoku stopu nezaposlenosti. Zalagao se za ograničavanje imigraciji  u Francusku, veća ulaganja u odbranu, cenzuru,  kulturu, uvođenje smrtne kazne i evroskepticizam.

Osnivač francuske krajnje desničarske stranke "Nacionalni front" (sada Nacionalno okupljanje), Žan-Mari Le Pen, preminuo je u 96 – oj godini života. Bivši padobranac, koji je predvodio stranku od 1972. do 2011. bio je nekoliko nedelja u bolnici i preminuo u utorak u podne okružen svojim najmilijima, navodi se u saopštenju njegove porodice.


IZVOR: Agencija Gamma Imaž / Le pen sa veselom ženom

Le Pen je više puta optužena za antisemitizam, diskriminaciju i podsticanje na rasno nasilje. Njegove izjave, uključujući poricanje holokausta, rasističke napade na muslimane i njegov predlog iz 1987. da se pacijenti sa AIDS-om nasilno izoluju u institucijama, šokirali su njegove kritičare . Sam Le Pen je na  kritike govorio da je on jednostavno patriota koji brani identitet „večne Francuske“. 

Prošle godine, Le Pen i njegova ćerka Marin Le Pen  su optuženi da su navodno proneverili novac iz Evropskog parlamenta koristeći fiktivne poslove. Žan-Mari Le Pen oslobođen je suđenja iz zdravstvenih razloga.

Le Pen je u više navrata izazivao kontroverze i tužbe zbog svojih stavova o holokaustu, koji je nazvao „malim  detaljom“ u istoriji Drugog svetskog rata, i zato što je hvalio francusku vladu tokom rata u Višiju, koja je sarađivala sa nacistima. 

Osnivač Nacionalnog fronta je osuđivan zbog učešća u zločinima protiv čovečnosti!? Ž. M. Le Pen je 2014. godine sugerisao da  smrtonosni virus ebole može  biti rešenje za globalnu eksploziju stanovništva. Dve godine kasnije osuđen je za „podsticanje mržnje i etničke diskriminacije” jer je Cigane u gradu nazvao „dosadnim” i „smrdljivim”.

Borbeni Le Pen, za koga se veruje da je izgubio levo oko u tuči, postao je doživotni počasni predsednik "Nacionalnog fronta" kada je njegova ćerka Marin preuzela mesto vođe pa ga izbacila iz stranke  2015. nakon što je odbio da ublaži svoje zapaljive izjave dok je pokušavala da vrati reputaciju "Nacionalnog fronta". Na kraju je uspela da ga izbaci iz stranke tek 2018. nakon nekoliko sudskih  bitaka.


IZVOR: Agencija Gamma Imaž / Le pen 

Džordan Bardela, predsednik "Nacionalnog okupljanja", potvrdio je smrt Le Pena u objavi na društvenim  mediima. Bardelova neuobičajeno topla ocena istakla  je kontroverznu prošlost Le Pena, uključujući i njegove veze sa ratom u Alžiru, nazvavši ga „narodni tribun“, koji je „uvek služio Francuskoj“ i izrazio saučešće  porodici, uključujući i Marin. Francuski predsednik Emanuel Makron takođe je izrazio „saučešće Le Penovoj porodici i prijateljima“. U neuobičajeno kratkom saopštenju koje je objavila predsednička palata piše:

„Istorijska ličnost krajnje desnice, igrao je važnu ulogu u javnom životu naše zemlje skoro 70 godina, o čemu istorija sada mora da sudi“, naveo je šef Pete republike u saopštenju.

Le Pen se pet puta kandidovao za predsednika Francuske. 2002-e  je nokautirao kandidata socijalista Lionela Žospena u prvom krugu glasanja i suočio se sa Žakom Širakom u drugom krugu izbora za Jelisejsku palatu. Užasnuti rezultatom nacionalističke pobede, levo-liberalni establišment je vikao  „Bolje lopov nego fašista“ ! Širak je pobedio sa ubedljivom razlikom od 82% glasova. Bilo je to vreme kad je Žak Širak optužen za mnoge krađe iz državne kase. 

Žan-Mari Le Pen je bio jedino dete u porodici Bretonskog ribara i njegove supruge krojačice. Njegov otac je umro kada je Žan  imao 14 godina. Nemačka mina  je eksplodirala  uhvaćena u njegovoj mreži. Sa 16 se prijavio za vojsku, ali je odbijen jer je bio premlad. Kasnije se pridružio padobranskom puku Francuske Legije stranaca i učestvovao u ratovima  u Indokini i Alžirskom ratu za nezavisnost (naravno, na strani francuskih trupa).

Prvi put je izabran za poslanika 1956. godine, a jedan od osnivača Nacionalnog fronta postao je 1972. godine. Le Pen je ostao  član parlamenta do 1988. Godine- Evroposlanik je postao  2004. Godine.  Na toj  funkciji je ostao do do 2019. godine. Ž M L i njegova prva žena, Pierete su imali  tri ćerke, od kojih je najmlađa bila Marina.

Francuski mediji su  rado  govorili o Le Penovom razvodu od supruge Pjeret Lalan. Bivša supruga  je slavno  pozirala za Plejboj 1987. godine,  gola a i delimično obučena kao sobarica.  Pjeret je tako odgovorila na intervju svog supruga za Plejboj u kojem je rekao da bi mogla da postane kućna pomoćnica ako joj zatreba novac.

Godine 1991. oženio se svojom drugom ženom Žanom Pašo.


IZVOR: Agencija Gamma Imaž / Le pen 

Sedokosi sin bretonskog ribara odabrao je  Jovanku Orleanku za zaštitnicu svoje stranke.  Le Pen je migrante iz muslimanskih zemalja učinio svojom glavnom metom, okrivljujući ih za ekonomske i socijalne probleme Francuske.

Bivši padobranac Legije stranaca koji se borio u Indokini i Alžiru, angažovao je svoje sledbenike u političkim i ideološkim bitkama  koje su postale obeležje njegove karijere. „Ako napredujem, prati me,  ako umrem, osveti me,  ako odstupim, ubijte me”, rekao  je Le Pen na partijskom kongresu 1990.

Tokom godina, Le Penova politička linija se nikada nije promenila.  "Imigracija je najveća pretnja sa kojom se suočavamo“

 „Ja  rasista?  To je šala, prevara. Ja nisam za čuvanje  lonca za topljenje čvaraka. Ja sam za zaštitu svoje kulture."

Žan-Mari Le Pen je za života  odbijao da popusti ili da bude ućutkan. „Ja sam moralni autoritet za pokret i  nemam naviku da svoje mišljenje držim za sebe“, rekao  je Le Pen 2014. godine, dok se svađa između oca i ćerke sve više pojačavala.

Zbog svojih oštrih i kategoričnih izjava, političar je više puta bio optuživan za rasizam i ksenofobiju  koje su izazvale buru negodovanja. Na primer, njegova izjava o gasnim komorama kao o „malojt   epizodi rata“ koštala je Francuza kazne od 1,2 miliona franaka. Uzburkala je i fraza iz Le Penovog intervjua da okupacija Francuske od strane Adolfa Hitlera „nije bila tako okrutna“. Protiv Žan-Marija je 2021. pokrenut postupak za opravdavanje holokausta. 

Zanimljive  činjenice:

1. Žan-Mari je bio prijatelj sa Vladimirom Žirinovskim i čak je prisustvovao njegovom venčanju. Još jedan ruski prijatelj francuskog političara bio je slavni ruski slikar  Ilija  Glazunov. Francuz je više puta dolazio u SSSR, a potom i u Rusiju, zalažući se za francusko-rusku saradnju.

2. Političar se protivio istopolnim brakovima.


IZVOR: Agencija Gamma Imaž / Vlastimir Ninin i Le Pen

3. Žan Mari Le Pen je bio u Srbiji i "skoknuo na dva dana u Republiku Srpsku" i video se sa Radovanom Karadžićem. Susret sa Karadžićem je bio u vreme progona  prvog predsednika Republike Srpske na Palama. Radovan  je prešao u Srpsko Sarajevo na Grbavici zbog operacije kolena  u običnom "Fići" kako ne bi  privukao  pažnju međunarodnih žandara. Tri dana kasnije sedeo je sa Žan Mari Le Penom...

4. Le Pen je početkom rata u Slavoniji slao svoje dobrovoljce u crnim uniformama da se bore protiv Srba na strani ustaša !  Tad ga niko nije optuživao da je fašista. Godinu dana kasnije je bio veliki navijač srpske vojske. Kako to ? Prvo  je  pomagao ustaše a kasnije zavoleo Srbe . 
«Nisam znao šta se  tamo dešava. Antisrpska propaganda je bila stravična. Mislio sam da  dobro postupam. Tek tada sam video šta je Evropska Unija. Sve lažu  pa sam i ja bio  jedan od prevarenih. Mani  kamarad, svi ponekad grešimo. Neznanje je postalo jeftin evropski projekat.

5. Urednik Glasa Javnosti je bio na venčanju Vladimira Žirinovskog i razlivao  rusku votku sa Le Penom. Posle "testiranja votke" fotografisao je pokojnika u slobodnijoj pozi. Razdrljena košulja  kao ruski kozaci , sa "veselom" ženom Žanom, ispred Kremlja a na trgu crvenog Lenjina – 26 stepeni. Sutradan je buknula  prehlada i temperatura. Fotografije su bile lepe a francuska štampa je crvenog u licu  Le Pena  nazvala  -crvenim fašistom sa srpom i čekićem. 

Sve u svemu, Žan Mari Le Pen nije ostavio utisak običnog  simpatizera Žirinovskog. Kao i Žirinovski, trasirao je put politike zdrave logike. Čitajte stare  novine ,  koje su cepale  duet  Le Pen- Žirinovski  i krstili ih  «velikim fašistima» . Zbog «odbrane  demokratije» u tadašnjim novinama ne možete danas  ni vatru da zapalite u starom «Smederevcu». Putuj matori Žane, putuj i pozdravi  Žirinovskog kad ga vidiš. Nisi džabe živeo.

Napisao i fotografisao  Žan Mari  Le Pena,  Šone Ninin , šef biroa agencije Gamma u Moskvi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR