Glas Javnosti

Virusolog Ana Banko: Mogu li se vakcinisati osobe sa alergijama i štite li vakcine od mutiranog soja korone?

Korona virus
Autor: Glas javnosti

U Srbiji je u toku vakcinacija protiv virusa korona, i to vakcinama američkog, ruskog i kineskog proizvođača.

Na građanima je ostavljeno pravo da odluče koju vakcinu žele da dobiju, ali mnogima i dalje nije jasno kakve su razlike između vakcina i za koju treba da se opredele kako bi stekli imunitet protiv korone, a ima i onih koji sumnjaju da li su doze prošle sva neophodna ispitivanja.

U intervjuu za "Politiku" docent dr Ana Banko, virusolog Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, rekla je izmešu ostalog da su u ovom trenutku sve vakcine koje su u masovnoj upotrebi prošle rigorozna ispitivanja i jasno definisane korake prekliničkih i kliničkih ispitivanja, da su testirane na više desetina hiljada dobrovoljaca, a broj primenjenih doza u svetu trenutno iznosi oko 60 miliona.

- Ove činjenice govore o bezbednosti vakcina, a prednost jednih u odnosu na druge možemo proceniti tek na osnovu analize rezultata i efekata imunizacije za više od pola godine, kaže dr Banko.

Dileme i polemike

Veliku dilemu i polemika pokrenulo je i pitanje da li alergični na penicilin ili razne polene mogu da se vakcinišu.

-Ovakve vrste alergija, zajedno s alergijama na druge lekove, hranu, lateks i slično, nisu kontraindikacije navedene od strane proizvođača koji su objavili rezultate svih faza kliničkih studija. To znači da ove osobe mogu primiti vakcinu. Teške alergijske reakcije koje zahtevaju hitnu primenu terapije ili hospitalizaciju su moguće, ali ne u značajnom procentu. One se javljaju kao odgovor na neku od komponenti vakcina, a za sada je to do jedan na 100.000 doza, s povoljnim odgovorom na primenjenu terapiju epinefrinom najčešće u prvih 15–30 minuta nakon vakcinacije. Zbog toga je važno prijaviti istoriju anafilakse lekaru neposredno pred vakcinaciju kako bi, u zavisnosti od vrste vakcine, bila napravljena procena da li je alergija usmerena na neke od komponenti vakcine. Tako, na primer, alergije na polietilen glikol (PEG) i polisorbat, koje su komponente RNK vakcina, predstavljaju kontraindikaciju za vakcinaciju. Važno je i pitanje primene druge doze vakcine kod svih koji su nakon prve doze imali tešku, ali i umerenu do blagu alergijsku reakciju (poput sistemskih otoka i osipa). Preporuka je da se druga doza ovakvim pacijentima ne daje, , kaže dr Banko.

Efikasnost antitela

Na pitanje da li vakcine štite i od mutacija virusa koje su se pojavile u više od 60 zemalja doktorka je rekla da su do sada su registrovane brojne mutacije virusa koje su očekivana posledica njegove evolucije i nisu nužno presudne za sticanje novih bioloških osobina.

-Trenutno najrasprostranjenija među novim varijantama B.1.1.7, još nazvana "britanska", ne zabrinjava po pitanju efikasnosti antitela koja se stvaraju nakon primene vakcine. Efikasnost antitela usmerenih na virus s mutacijom E484K, dokazanom u južnoafričkoj i brazilskoj varijanti, deluje niže. Sumnja se da efikasnost antitela usmerenih na varijante virusa s ovom mutacijom može biti i do 10 puta manja u odnosu na druge već postojeće varijante.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR