Kako bi stvorio potpuno nepredviđene uslove za spasioce, Volvo je preduzeo ekstremnije korake i sa krana je nekoliko novih modela ispustio sa 30 metara visine.
Ova vežba je doprinela da se vozila oštete do mere koja je vrlo blizu realnim situacijama u teškim saobraćajnim nesrećama, kada spasilačke ekipe moraju da reaguju.
Ekstremni test je poslužio da simulira udare automobila koji se dogode u punoj brzini, nesreće u kojima vozilo udara u kamion, ili bočne sudare.
Automobili su padali sa visine i po nekoliko puta, kako bi stepen oštećenja bio što veći, što stvara teže uslove za spasavanje.
U takvim nesrećama, ljudi koji ostanu zaglavljeni u automobilu su u kritičnom stanju. Upravo zato je prioritet da ih spasioci izvuku i odvezu u bolnicu što pre je moguće. Tada se koriste hidraulički alati kojima se vozila seku.
Spasioci imaju manje od sat vremena, otkako se nesreća dogodila, da oslobode putnike iz vozila i odvezu ih u bolnicu.
Do sada su se ovakve vežbe izvodile na vozilima sa otpada, koja su često stara, te postoje velike razlike u čvrstini karoserije između novih i vozila od pre 20 godina.
Takođe, koristila su se vozila koja su već slupana u test-laboratorijama, ali ovo je prvi put da su ekipe morale da reaguju istog trenutka, bez pripreme, odnosno bez prethodnog znanja o tome kako je vozilo oštećeno.
Vežbe poput ove, kada se koriste moderni modeli automobila, i te kako znače spasilačkim službama, koji poboljšavaju svoju tehniku spasavanja, a sve sa ciljem da se akcija obavi brže i da se spasu životi.
Pogledajte ovaj zanimljiv test.