U srcu Balkana, mutni svet narko kartela i političke moći se polako otkriva. I zapravo doseže dalje nego što biste pomislili. Čak do ulica Amerike.
Danas ispitujemo kako su srpski političari navodno povezani sa švercom droge i šta to znači za građane Amerike.
Srpska priča počinje u haosu 1990 - ih. Dok se zemlja ponovo gradila, organizovani kriminal je pustio korenje. Šverc droge je postao veliki posao. Balkanska ruta, odnosno put kojim je išao heroin i kokain, prolazio je direktno kroz Srbiju.
Ali evo gde je "caka" cele priče. Mnogi tvrde da ovaj posao vredan milijarde dolara ne bi uspeo bez podrške sa vrha.
Uzimte na primer Darka Šarića, srpskog Pabla Eskobara. Ovaj narko bos je prošvercovao skoro 6 tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu, pre nego što je osuđen 2018. godine.
Izveštaji od grupa poput OCCRP kažu da je njegova imperija vredna milijarde dolara, možda imala političku zaštitu.
Onda je tu Nikola Petrović, kum srpskog predsednika Aleksandra Vučića. Njega povezuju sa švercerima kokaina poput Dejana Stanimirovića, ubijenog u Kolumbiji 2020. godine.
Onda je došao Veljko Belivuk, Beogradsko čudovište. Droga, ubistva, zastrašivanja. Uhapšen 2021. godine, vikao je iz zatvora: "Ja sam bio Vučićev mač!"
Stvarao je strah na stadionima i ućutkavao neprijatelje.
Vučić je njegove tvrdnje odbacio kao laži i objavio je rat narko kartelima. Međutim najveća farma marihuane u Evropi je cvetala policiji ispred nosa u 2020. godini.
Ljudi su se pitali kako je to uopšte moguće. Ipak jedan od ministara je na pomenutoj farmi dao intervju par godina pre nego što je policija "otkrila" i to nam govori dovoljno.
NE smemo zaboraviti da je predsednikov brat Andrej Vučić viđen na sastanku sa ozloglašenim kriminalcima. Slučajnost?
Kritičari kažu da ovo nije neka neorganizovana banda kriminalaca. Ovo je narko imperija koju sponzoriše država.
Kako ovo zapravo utiče na Amerikance?
Srpski karteli, kao što je zloglasna Grupa Amerika ne staju samo u Evropi, Oni su deo globalne trgovine drogom. Južna Amerika do Evrope, i da nešto od toga završi i u Americi.
DEA je tragala za ovim ljudim godinama, presretajući pošiljke u mestima kao što su Njujork.
Balkanska mreža je doturila kokain u Ameriku, ne koliko to čine meksički karteli, ali dovoljno da izazovu zavisnost i predoziranja.
2023. godine je preko 107.000 Amerikanaca umrlo od predoziranja, u čemu veliku ulogu igra kokain, a srpski narko karteli dodaju na tu gomilu.
Kao drugo tu je pranje novca: Njihov prljavi novac prolazi kroz američke banke i nekretnine, povećavajući cene življenja za običan narod.
Kao treće sigurnost. Ovako zarađen novac može sponzorisati kupovinu oružja ili ekstremizam, što preti američkim interesima.
I na kraju su tu porezi. Srbija je američki partner i dobija milione dolara pomoći, ali korupcija povezana sa drogom uništava te investicije.
Ovo je mnogo veće od droga. Ovde se radi o političkoj moći koja je finansirana kriminalom. Vučić je obećao obračun sa kriminalnim grupama, ali istina je da su njegovi najbliži saveznici šverceri droge.
Koliko dugo će na ovo sve okretati glavu?