Američki predsednik Donald Tramp pristao je da odloži planirano uvođenje carina od 50 odsto na robu iz Evropske unije, kako bi se trgovinski pregovori produžili do 9. jula.
Ova odluka usledila je nakon telefonskog razgovora u nedelju sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.
"Rekla je da želi ozbiljne pregovore .Imali smo veoma prijatan razgovor", izjavio je Tramp novinarima.
Good call with @POTUS.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 25, 2025
The EU and US share the world’s most consequential and close trade relationship.
Europe is ready to advance talks swiftly and decisively.
To reach a good deal, we would need the time until July 9.
Fon der Lajen je nakon poziva saopštila da je EU spremna da brzo i odlučno nastavi pregovore sa SAD, ali je istakla da je neophodno da Tramp poštuje prvobitni rok od 90 dana za pregovore.
"Evropska unija je spremna da brzo napreduje u trgovinskim pregovorima sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali će biti potrebno vreme do 9. jula, prvobitnog roka za razgovore, da se postigne dobar dogovor, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Fon der Lajen je u objavi na platformi Iks navela da je imala "dobar" telefonski razgovor sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, preneo je Rojters.
"Evropa je spremna da brzo i odlučno unapredi pregovore. Da bismo postigli dobar dogovor, bilo bi nam potrebno vreme do 9. jula", rekla je Fon der Lajen.
Do razgovora dvoje lidera je došlo nakon što je Tramp rekao da je nezadovoljan tempom trgovinskih pregovora sa Evropskom unijom, i zapretio da će uvesti carine od 50 odsto na svu robu iz EU od 1. juna, iako je početkom aprila postavio rok od 90 dana za trgovinske pregovore između EU i SAD, koji je trebalo da se završi 9. jula.
Tramp je izjavio je da je cilj njegove tarifne politike jačanje domaće proizvodnje tenkova i tehnologije, a ne patika i majica, prenose agencije.
Tramp je novinarima u Nju Džersiju gde je proveo veći deo vikenda, rekao da se slaže sa komentarom ministra finansija Skota Besenta da Americi nije neophodna preterano razvijena tekstilna industrija, što je izazvalo kritike nacionalnog Saveta industrije tekstila, preneo je Rojters.
"Nama nije cilj da pravimo patike i majice. Mi želimo da proizvodimo vojnu opremu. Želimo da proizvodimo krupne stvari, veštačku inteligenciju, čipove i kompjutere, tenkove i brodove", naglasio je američki predsednik.
Predstavnici tekstilne industrije naveli su da tarife nisu dobre za njihov sektor, ističući da se već 97 odsto odeće i obuće u SAD uvozi.
Glas javnosti /R02S