Ovo je pokazalo istraživanje nürnberškog Instituta za istraživanje zapošljavanja (IAB). IAB je sproveo analizu na uzorku od 2.370 zaposlenih u 11 dostavnih kompanija, a rezultati su upoređeni s 1.017 nekvalifikovanih radnika iz drugih sektora.
Istraživanje je ukazalo na generalno visoku fluktuaciju zaposlenih u sektoru dostave. Većina ispitanika zadržala se na toj poziciji manje od godinu dana, a više od polovine anketiranih dostavljača izjavilo je da su sami dali otkaz. U drugim sektorima taj procenat iznosi svega 19 odsto, piše Feniks magazin.
Kao glavni razlog za napuštanje posla, 44 odsto dostavljača navelo je nisku platu, dok je 41 odsto istaklo loše radne uslove. U poređenju s tim, samo 10 odsto i 20 odsto nekvalifikovanih radnika iz drugih oblasti navelo je iste razloge.
Istraživanje je takođe pokazalo da je stopa otkaza viša u sektoru onlajn dostave.
– Izgleda da postoji snažan pritisak na ostvarivanje rezultata u ovim službama, što relativno često dovodi do davanja ili dobijanja otkaza – izjavio je Martin Fridrih, rukovodilac istraživačkog tima IAB-a.
Zaposleni u dostavi često su pod nadzorom u realnom vremenu putem pametnih telefona, što dodatno pojačava pritisak.
Zbog toga su ispitanici iz ovog sektora češće prijavljivali da su otpušteni zbog izostanaka s posla izazvanih bolešću, ili zbog nezadovoljstva poslodavaca njihovim učinkom.
S druge strane, u drugim sektorima kao glavni razlozi za otkaz najčešće se navode operativne promene poput restrukturiranja i smanjenja potrebe za radnom snagom.
Glas javnosti/A03S