Glas Javnosti

SMANJITE TROŠKOVE: Detaljan priručnik, uz čuveno pravilo 50/30/20

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Bez obzira na to koliko zarađujete, važno je da imate plan za svoj novac.

U suprotnom, postoji velika šansa da ćete se suočiti sa prekomernim trošenjem, poteškoćama sa dugovima ili neuspehom da ostvarite važne finansijske ciljeve u životu.

Imajte na umu da budžeti nisu tu da vas ograničavaju ili da vas prisiljavaju da se odričete stvari. Umesto toga, budžet vam pomaže da organizujete svoje finansije kako biste mogli da ostvarite ciljeve koji su vam najvažniji.

Iako su budžeti važni, stvaranje jednog može ponekad delovati zastrašujuće – posebno ako nikada niste pratili finansijski plan ili ste ranije bili neuspešni u budžetiranju. Dobra vest je da proces budžetiranja ne mora biti komplikovan. Postoji više načina za budžetiranje, i možete izabrati metodu koja odgovara vašem životnom stilu, piše Jahu fajnens.

Šta je budžet?

Budžet je pisani plan koji koristite da biste mapirali kako želite da trošite novac koji zarađujete svakog meseca. To je okvir vaših očekivanih prihoda, rashoda i ciljeva štednje.

Upravljanje novcem pomoću budžeta pomaže da osigurate da svoj zarađeni prihod koristite na dobar način, zasnovan na vašim ličnim ciljevima i vrednostima. Bez budžeta, lako je ostati bez novca pre nego što stigne sledeća plata, suočiti se sa dugovima, razviti loš kredit i suočiti se sa drugim negativnim posledicama.

Kako napraviti budžet korak po korak

Kada budete spremni da napravite sopstveni budžet, sledeći koraci vam mogu pomoći da počnete.

Utvrđivanje ciljeva

Pre nego što kreirate budžet, korisno je da definišete razloge zbog kojih želite da se potrudite oko boljeg upravljanja novcem. Budžeti ne moraju biti komplikovani, ali zahtevaju trud.

Ponekad budžeti znače da morate reći „ne“ (ili barem „ne sada“) određenim kupovinama kako biste priuštili stvari koje su vam najvažnije. Zbog toga je mudro da na početku ovog procesa definišete svoje finansijske ciljeve kako biste imali jasnu sliku o tome čemu težite.

Razmislite o tome da napravite listu kratkoročnih i dugoročnih finansijskih ciljeva. Dugoročni ciljevi, poput finansiranja penzije ili obrazovanja dece, su važni, ali mogu potrajati decenijama da se postignu.

Kratkoročni ciljevi, kao što su izgradnja fonda za hitne slučajeve, otplata dugova ili čak štednja za odmor ili događaj, mogu vam pomoći da ostanete motivisani u međuvremenu. Možda ćete lakše smanjiti troškove, na primer, ako pokušavate da pronađete načine da uštedite novac za predstojeći koncert (uz ostale finansijske ciljeve).

2. Izračunajte svoj prihod

Razumevanje vašeg neto prihoda je ključan korak u izradi efikasnog budžeta. Neto prihod je vaša zarada koju donosite kući—iznos novca koji dobijate nakon oporezivanja i drugih odbitaka iz plate (kao što su premije za zdravstveno osiguranje ili doprinosi za penzione planove koje sponzoriše poslodavac).


Trebaće vam podatak o vašem neto prihodu kako biste razumeli koliko novca imate na raspolaganju za trošenje i štednju svakog meseca.

3. Izaberite vrstu budžeta

Pre nego što napravite svoj finansijski plan, korisno je znati da postoji mnogo različitih metoda budžetiranja. Možete pregledati različite tipove budžeta i odlučiti koja opcija vam najviše odgovara. Nemojte se plašiti da isprobate više budžeta dok ne pronađete onaj koji vam najbolje odgovara.

Ispod su navedene neke od najpopularnijih vrsta budžeta:

50/30/20

Pravilo 50/30/20 je strategija budžetiranja koju možda želite razmotriti ako volite jednostavnost. Ovaj pristup vas podstiče da trošite oko 50 odsto svog prihoda na potrebe, 30 odsto na želje, i 20 odsto na štednju i otplatu dugova.

Budžet zasnovan na nuli

Budžet zasnovan na nuli je strategija upravljanja novcem koja svakom zarađenom dolaru daje ulogu, poput plaćanja računa, smanjenja dugova ili štednje za fond za hitne slučajeve.

Budžetiranje pomoću koverata

Sistem budžetiranja pomoću koverata je staromodni način upravljanja budžetom koji koristi fizički novac za kontrolu troškova svakog meseca. Dostupan novac se razdvaja u različite označene koverte (npr. benzin, namirnice, izlazak u restoran, itd.), a novac se povlači iz odgovarajuće koverte kada treba obaviti kupovinu. Dostupne su i digitalne verzije budžetiranja pomoću koverata ako vam se dopada koncept, ali radije koristite aplikaciju.

Budžet u tabeli

Ako imate zabrinutost u vezi sa privatnošću ili želite da kreirate visoko prilagođen budžet, budžet u Excelu ili Numbers tabeli može biti dobar izbor za vas.

4. Uključite mesečne troškove

Sledeći korak u izradi budžeta je da imate jasnu sliku svojih mesečnih troškova. Pre nego što odlučite kako želite da koristite svoj novac u budućnosti, pomaže da razumete kako ste ga do sada trošili.

Pregledanje izvoda sa kreditnih kartica i bankovnih računa može vam dati dobru predstavu o tome gde ste trošili novac u nedavnoj prošlosti. Ako ste osoba koja mnogo koristi gotovinu, možda ćete takođe želeti da počnete da pratite te kupovine.

Ispod su navedeni neki uobičajeni mesečni troškovi koje možda treba da uključite u svoj budžet.


Računi:
 Kirija ili hipoteka, komunalije (struja, gas, voda, itd.), osiguranje, briga o deci, itd.

Dugovi: Otplata auto kredita, ličnih kredita, studentskih kredita, kreditnih kartica i drugih kreditnih linija.

Osnovne potrebe: Namirnice, benzin, predmeti za ličnu negu, zdravstvena zaštita, osiguranje, održavanje automobila, itd.

Diskreciono trošenje: Izlasci u restoran, zabava, striming servisi, hobiji, putovanja, troškovi za rođendane i praznike, neesencijalna kupovina, članarine za teretanu, itd.

Štednja: Fond za hitne slučajeve, penzija, obrazovni fond, itd.

Razumevanje fiksnih i varijabilnih troškova

Dok pravite budžet, korisno je razumeti razliku između fiksnih i varijabilnih troškova. Planiranje ovih troškova zahteva dva različita pristupa.

Fiksni troškovi: U većini slučajeva, troškovi fiksnih izdataka ostaju isti iz meseca u mesec (ili iz godine u godinu). Računi kao što su otplate za auto, kirija i premije osiguranja su primeri fiksnih troškova.

Varijabilni troškovi: Troškovi varijabilnih troškova mogu varirati iz meseca u mesec, kvartala ili godine. Namirnice, benzin i računi za struju su svi primeri varijabilnih troškova.

Kada tražite načine da uštedite novac, obično je lakše napraviti promene u varijabilnim troškovima u vašem budžetu.

5. Pregled i prilagođavanje

Kada napravite plan za svoje mesečne troškove, vreme je da testirate svoj budžet. Postoji velika verovatnoća da će vaš budžet trebati finu doradu u narednim mesecima, posebno ako vam je priliv novca negativan (vaši troškovi premašuju prihode).

Kao rezultat toga, bićete u prilici da pratite svoje trošenje i redovno pregledate budžet. Možda ćete morati da ažurirate plan ako ustanovite da previše trošite u određenim oblastima ili da niste odvojili dovoljno novca za druge kategorije budžeta. Prilagođavanje je normalan deo procesa budžetiranja.

Saveti za pridržavanje budžeta

Kreiranje budžeta je dobar početak. Ipak, čak i ako imate najbolje namere, pridržavanje finansijskog plana može biti izazov. Ispod su neki saveti koji vam mogu pomoći da ostanete dosledni ciljevima koje ste postavili u danima, nedeljama i mesecima koji dolaze.

Koristite aplikaciju ili softver. Postoji mnogo digitalnih alata za budžetiranje i aplikacija za uštedu novca koje pojednostavljuju proces praćenja vaših troškova i potrošnje. Ako tražite alat koji će vam pomoći da ostvarite važne finansijske ciljeve, korisno je znati koju vrstu budžeta želite da koristite i tražiti aplikacije koje nude funkcije koje odgovaraju vašim preferencijama.


Smanjite troškove. Pronalaženje načina da smanjite troškove može biti korisno kada pokušavate da se pridržavate budžeta. Kako oslobodite više novca, trebalo bi da postane lakše da ostvarite svoje finansijske ciljeve i izbegnete stres koji dolazi sa prekomernom potrošnjom.

Konsultujte se sa profesionalcem. Ako imate poteškoća u postavljanju kućnog budžeta, razmislite o traženju spoljne pomoći od pouzdanog finansijskog stručnjaka. Renomirani finansijski trener, akreditovani savetnik za kredit ili savetnik iz vaše kreditne unije ili lokalne banke mogu vam pomoći da kreirate budžet i daju savete kako da se pridržavate istog.

Značaj kreiranja i pridržavanja budžeta

Postoji mnogo razloga zašto je važno pratiti budžet. Ispod su neki od glavnih benefita koje možete ostvariti kada napravite plan za upravljanje svojim novcem.

Ispravite loše navike u trošenju. Lako je preterati u trošenju kada ne upravljate svojim novcem. Ali kada koristite budžet, unapred odlučujete kako želite da raspodelite zarađeni prihod. Kada definišete svoje finansijske ciljeve, trebalo bi da bude lakše reći „ne“ neplaniranim troškovima kako biste mogli da ostvarite svoje ciljeve.

Otplata dugova i izbegavanje novih dugova. Kada mapirate kako nameravate da trošite novac svakog meseca, lakše je izbeći zaduživanje—posebno dug na kreditnim karticama koji nastaje usled prekomerne potrošnje. U zavisnosti od vaše finansijske situacije, možda ćete moći da uključite strategije za eliminaciju duga u svoj budžet. To vam može pomoći da uštedite novac na duže staze smanjenjem novca koji plaćate za kamate.

Smanjite finansijski stres. Još jedan važan benefit praćenja budžeta: solidan finansijski plan može vam pomoći da smanjite finansijski stres i poboljšate svoje mentalno zdravlje.

Zaključak o budžetiranju

Budžet može biti moćan alat koji vam pomaže da postavite i ostvarite svoje finansijske ciljeve. Bilo da nikada ranije niste koristili budžet ili ste imali poteškoća da se pridržavate jednog, ovi saveti vam mogu pomoći da kreirate osnovni plan upravljanja novcem koji odgovara vašem životnom stilu.

Imajte na umu da ne postoji savršena metoda budžetiranja za svaku situaciju. Zato se ne treba plašiti da isprobate različite strategije budžetiranja i da prilagođavate svoj finansijski plan dok ne pronađete rešenje koje funkcioniše za vas.

Budžeti zahtevaju vreme da se usavrše, i probna i grešna metoda je dobra stvar kada je budžetiranje u pitanju. Nemojte se obeshrabriti ako morate da napravite promene usput. Često, promena budžeta znači da pažljivo pratite svoj novac i radite na postizanju idealnog finansijskog plana.

Glas javnosti B010S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR