Ova vest je odmah izazvala rast akcija kompanije za 25 procenata, a ceo posao bi trebalo da bude završen u trećem kvartalu 2025. godine, nakon što nadležni regulatori daju odobrenje.
- Ulazimo u novo poglavlje uz podršku partnera sa globalnim iskustvom - izjavio je osnivač i izvršni direktor Skechersa Robert Grinberg, koji će i nakon preuzimanja ostati na čelu kompanije, zajedno sa sinom Majklom i sadašnjim rukovodstvom.
Stručnjaci smatraju da je glavni razlog sve veći trgovinski pritisak, uključujući uvozne carine od čak 145 odsto na robu iz Kine. Oko 40 odsto Skechersove obuće koja se prodaje u SAD dolazi upravo iz Kine. Zbog ovakvih izazova, akcije kompanije su poslednjih meseci pale za 26 odsto, što je Skechers učinilo privlačnim ciljem za preuzimanje.
- Trgovinske tenzije i visoke carine značajno su uzdrmale poslovanje, a Skechers je postao idealna meta za akviziciju - rekao je analitičar GlobalData Retaila Nil Sonders.
Skechers je, zajedno sa drugim gigantima poput Nikea i Under Armoura, uputio pismo tadašnjem predsedniku SAD Donaldu Trampu, tražeći izuzeće za industriju obuće. Upozorili su da bi nove carine mogle ugasiti stotine firmi i ugroziti desetine hiljada radnih mesta.
Grinberg, koji kompaniju vodi još od njenog osnivanja 1992. godine, lično će zaraditi više od milijardu dolara zahvaljujući svom vlasničkom udelu koji kontroliše preko porodične fondacije.
Uprkos izazovima, Skechers je u 2024. godini ostvario rekordnih 9 milijardi dolara prihoda i 640 miliona dolara neto profita, a cilj je da do 2026. prihod dostigne 10 milijardi dolara. Kompanija trenutno ima 5.300 prodavnica i sedište u južnoj Kaliforniji, u Menhetn Biču.
Iako ima status trećeg najvećeg proizvođača obuće na svetu, Skechers godinama nije imao visok rejting na Volstritu. Analitičari su ga često potcenjivali jer brend nije bio dovoljno „sportski“ orijentisan ili glamurozan kao konkurencija poput On-a ili Hoke.
Ova akvizicija postaje najveći posao u istoriji sportske i ležerne obuće. Za poređenje, Adidas je 2006. kupio Reebok za 3,8 milijardi dolara, a VF Corporation je 2011. preuzeo Timberland za 2,3 milijarde. Nikada do sada nijedan brend patika nije bio kupljen za iznos sličan ovom.
Kompanija 3G Capital, poznata po investicijama u Kraft Heinz i Anheuser-Busch InBev, ulaskom u vlasništvo Skechersa pravi jedan od svojih najambicioznijih poteza do sada. Ovo preuzimanje će, prema oceni tržišta, ostati upamćeno kao najveća privatizacija jednog brenda patika u istoriji.
Glas Javnosti/ T02S