Poreska uprava će ukupno isplatiti oko 404 miliona evra, a novac građanima leže na račune sukcesivno – prema redosledu donošenja rešenja.
Reč je o redovnoj proceduri u kojoj se vraća preplaćeni iznos poreza svima koji su u prethodnoj godini platili više nego što su zapravo bili dužni. Sličan povraćaj desio se i prošle godine, kada je približno isti broj građana dobio ukupno oko 333 miliona evra, sa prosečnim iznosom od oko 400 evra po osobi.
Poreska uprava upozorava da povraćaj poreza nije zaštićen od izvršenja, jer se ne tretira kao zaštićen prihod. To znači da ako vam je račun blokiran, novac neće otići na zaštićeni račun, već može biti iskorišćen za naplatu dugova. Za sva dodatna pitanja o izuzecima i ovrhama zaduženo je Ministarstvo pravosuđa i uprave.
Ove godine, više od 212.000 mladih do 25 godina može da računa na pun povraćaj poreza, koji je prošle godine iznosio u proseku oko 900 evra. Takođe, i osobe do 30 godina mogu ostvariti pravo na povraćaj kompletnog iznosa uplaćenog poreza za 2024. godinu, zahvaljujući poreskoj olakšici.
Ipak, nije sve idealno za sve građane. Oko 97.000 ljudi prošle godine moralo je da doplati državi još 35 miliona evra, zbog pogrešnih podataka ili neplaćenog poreza.
Kako do novca?Građani ne moraju posebno da prijavljuju svoje račune – ako imaju aktivan tekući račun, novac će im automatski biti uplaćen. Samo u retkim slučajevima, ako osoba nema račun, isplata se vrši u gotovini.
Privremena poreska rešenja biće dostavljena najkasnije do 30. juna 2025., a prigovori se mogu podneti do 31. jula 2025. – ako podaci nisu tačni ili su nepotpuni.
Glas Javnosti/ T02S