U obrazloženju ove odluke, NBS navodi da, iako je inflacija u Srbiji značajno opala tokom 2023. i stabilizovala se sredinom 2024. godine, zadržavanje oprezne monetarne politike i dalje je neophodno. Razlog su brojni spoljni faktori koji utiču na domaće cene, među kojima su dešavanja na svetskim tržištima, neizvesna trgovinska politika i uvođenje visokih carina.
Takođe, ukazuje se na globalne rizike – od mogućih zastoja u lancima snabdevanja do pritisaka na rast cena sirovina i prehrambenih proizvoda. Ipak, izvesno ublažavanje politike Evropske centralne banke moglo bi pozitivno da utiče na uslove zaduživanja u evrima u Srbiji.
Inflacija u prva dva meseca ove godine kretala se oko gornje granice dozvoljenog odstupanja, a NBS predviđa da će se sličan trend zadržati do sredine godine. U drugoj polovini 2025. očekuje se postepeno usporavanje inflacije, uz približavanje ciljanih 3 odsto.
Očekuje se da će na stabilizaciju inflacije uticati pad cena nafte, dolazak nove poljoprivredne sezone i efekti restriktivne monetarne politike. Bazna inflacija bi već u martu mogla da padne na oko 5 odsto.
Kada je reč o ekonomskim aktivnostima, zabeležen je blagi pad u industriji i uslugama početkom godine, ali se u nastavku 2025. očekuje oporavak – pre svega zahvaljujući projektima iz programa Srbija Ekspo 2027, aktiviranju novih energetskih kapaciteta i rastu proizvodnje električnih automobila i guma.
Rast kreditne aktivnosti prema privredi i građanima, koji trenutno iznosi oko 10%, dodatno će podstaći ekonomski zamah.
NBS najavljuje da će i dalje pažljivo pratiti ekonomske pokazatelje i donositi odluke u skladu s novim podacima, uz cilj očuvanja finansijske stabilnosti i održivog privrednog rasta.
Naredna sednica na kojoj će se odlučivati o visini kamatne stope zakazana je za 9. maj 2025. godine.
Glas javnosti/T02S