Glas Javnosti

Narodna banka nastavlja da krivi studente za turizam i brani vlast

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Narodna banka Srbije (NBS) je unazad mesecima tvrdila, na osnovu podataka koji pristižu, da su studentski protesti značajno naštetili prilivu turista, a da se investicije odlažu.

Dinar koji je i jedini od monetarnih parametara odreagovao i skliznuo, a NBS morala da ga brani na tržištu da bi održala kurs, nije pomenut u vezi sa protestima i blokadama u zemlji. Sada čelnici NBS ponovo potežu turizam kao granu u kojoj se desilo pogoršanje, dok su investicije u drugom planu. Dinar se i dalje ne pominje.

U Srbiji je i 2018. godine i 2019. godine bilo protesta koje je organizovala opozicija i to uglavnom vikendima, a tada se razvio pokret 1 od 5 miliona. Dve i više godine ovih protesta nije narušilo ni turizam, ni investicije, ni dinar. A statistički podaci nam govore da nisu ni sada, jer je Nova Ekonomija već pisala o sve tri stavke.

NBS je saopštila da se može videti „jasan uticaj protesta i blokada na pad prometa u turizmu (u Srbiji) iz meseca u mesec“, ali i, kako su naveli, kada se posmatraju podaci za celo prvo tromesečje 2025. godine.

„Ukupan broj dolazaka turista (i domaćih i stranih) u prvom tromesečju niži je za 0,2 odsto međugodišnje (u odnosu na isti period prethodne godine) i to zbog smanjenog broja dolazaka domaćih turista (za 3,7 odsto). Istovremeno, broj ukupnih noćenja turista je niži za 1,6 odsto, pri čemu je broj noćenja domaćih turista niži za 8,4 odsto“, navodi se u saopštenju.


Prema tvrdnjama NBS, dinamika turističkih kretanja je bila takva „da su se iz meseca u mesec pogoršavali podaci“.

„Ako se posmatra samo mart, broj dolazaka ukupnih turista je niži za 11,1 odsto mg (domaćih turista za čak 14,9 odsto), a broj noćenja ukupnih turista je niži za 14,6 odsto (domaćih turista za 22,8 odsto)“, dodaje se u saopštenju. U martu su, kako je navela NBS, pored domaćih turista i strani turisti negativno doprinosili aktivnosti u turizmu, tvrdeći da je broj njihovih dolazaka je bio niži za 7,2 odsto, a broj noćenja je bio niži za 5,4 odsto.

Banka je dodala da je, s druge strane, s obzirom na rast zarada i penzija, kao i rast kredita namenjenih potrošnji, „realno bilo očekivati da promet u turizmu nastavi da se povećava u prvom kvartalu“.

„Da se ovaj promet može povezati sa protestima i blokadama, a ne sa manjim brojem vaučera, kao što se u javnosti pominjalo, govori i činjenica da je bio nizak rast prometa u trgovini na malo, od svega 0,7 odsto međugodišnje (samo u martu 0 odsto), kao i prometa u ugostiteljstvu (2,8 odsto, za dva meseca)“, piše u saopštenju. Dodali su da se takvi trendovi ne mogu objašnjavati rastom cena od 2021, „jer smo i u periodu najjačih inflatornih pritisaka beležili rast prometa u turizmu u ovom periodu međugodišnje posmatrano“.

Povod za ovu reakciju NBS najverovatnije je bio intervju ekonomiste Dragovana Milićevića, bivšeg državnog sekretara Ministarstva trgovine za nedeljnik Radar, u kojem je citiran izveštaj Republičkog zavoda za statistiku da je broj turista u prvom kvartalu ove godine bio skoro na istom nivou kao i u prva tri meseca prošle godine.

„Preciznije, njihov broj je smanjen tek za 0,2 odsto, što se u ozbiljnim analizama tretira kao statistička greška“, rekao je Milićević, prenosi Beta.

On je dodao da su Srbiju u prva tri meseca ove godine posetila 406.933 stranca, za 3,5 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Oni su, prema rečima Milićevića, u Srbiji imali 1.245.123 noćenja, što je za 6,6 procenata više nego prošle godine u istom periodu, kada u Srbiji nije bilo nikakvih protesta, ni blokada.

Glas javnosti /N011S  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR